Partilerde istifalar durmuyor

  • Giriş : 08.06.2007 / 22:48:00

Adaylardan istifalarını verenlerin ardı arkası kesilmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bolu'da Demokrat Partinin (DP) 3. sıradan milletvekili adayı İrfan Bayar, adaylıktan çekildiğini açıklarken, il yönetiminden 23 kişi görevlerinden istifa etti.
Bayar ve DP İl Yönetiminden 23 kişi, Köroğlu Otel'de basın toplantısı düzenledi.
Bayar, adaylıktan çekildiğine ilişkin dilekçesini, DP Genel Başkanı Mehmet Ağar'la temas kurduktan sonra genel merkeze sunduğunu açıkladı. Bayar, son kararı Ağar'ın vereceğini belirterek ''Telefonlarım susmuyor. Partililerimin hissiyatlarının gereği, suskun kalamazdım'' dedi.
Partililer, Bayar'a sarılarak, DP'nin ''artık bittiğini ve barajı aşmasının mümkün olmadığını'' öne sürdüler.
Toplantıda, DP Merkez İlçe Yönetimi'nden 11, Disiplin Kurulu'ndan 9 ve İl Yönetimi'nden 3 olmak üzere toplam 23 kişi, görevlerinden istifa ettiklerini duyurdu.

-ANTALYA-

Anavatan Partisi Akseki İlçe Yönetim Kurulu, partiye üye 118 kişi ile birlikte istifa ettiklerini bildirdi.
Anavatan Partisi Akseki İlçe Başkanı Ömer Faruk Yılmaz ile yönetim kurulu üyeleri yaptıkları açıklamada, genel merkezin, tabanın fikirlerini dikkate almayarak, birleşme girişiminde bulunduğunu öne sürdü.
''Buna rağmen, biz Akseki DYP ilçe teşkilatı ile uyum sağlamıştık. Daha sonra iki partinin birleşememelerinden dolayı seçmenlerimizin bize güveni kalmadı. Bu nedenle yönetim kurulu üyelerim ve 118 üyemiz ile birlikte istifa etme kararı aldık'' diyen Yurdakul, bir yönetim kurulu üyesinin haricinde, topluca Genç Parti'ye katıldıklarını açıkladı.
Öte yandan, Ömer Faruk Yılmaz'ın Genç Parti'ye katılmasından sonra Genç Parti İlçe Yönetim Kurulu'nun yeniden oluşturulduğu ve Yılmaz'ın Genç Parti İlçe Başkanlığı görevine getirildiği bildirildi.

-MUĞLA-

Muğla'daki bazı kadın örgütleri, kadın adaylara ilgi gösterilmediği gerekçesiyle, CHP'nin milletvekili aday tanıtım toplantısında, tepkilerini ortaya koydu.
Muğla Kadın Dayanışma Grubu, Muğla Ev-Eksenli Çalışan Kadınlar, Türk Kadınını Güçlendirme ve Tanıtma Vakfı Muğla Şubesi, Muğla Kent Meclisi Kadın Komisyonu ve Sekibaşı Kadın Dayanışma Merkezi üyesi kadınlar, ellerinde bulunan döviz ve pankartlarla, CHP Muğla İl Başkanlığı'nın düzenlediği, milletvekili adayları tanıtım toplantısına katıldı.
Kadın adaylara listelerde yer verilmediğini öne süren kadınlar, ''Eksik demokrasiye dur'', ''Kadınların olmadığı yerde değişimde olmaz'', ''Sayenizde sorunlarımız bir başka bahara kaldı'', ''Nüfusun yarısı nerede'', ''Adaylarınız arasında kadınlar nerede'' ifadelerinin yer aldığı pankartlar ile sessiz protestolarının ardından salondan ayrıldılar.
Grup adına bir basın açıklaması yapan Gaye Cön Şakar, tepkilerinin tek siyasi parti üzerinde olmadığını belirterek, şunları söyledi:
''Kadınların temsil edilmediği bir demokrasi, eksik demokrasidir. Bu çarpıcı ve utanç verici rakamlara biz kadınlar bu seçimlerde buna dur demek istedik. Bu amaçla milletvekili tanıtımı öncesinde sessiz protestomuzu gerçekleştirdik. Bu protestomuzu bundan sonraki diğer siyasi partilerin milletvekili aday tanıtımı, siyasi toplantılar ve mitinglerde yapmaya devam edeceğiz.''

-BATMAN-

AK Parti Batman Milletvekili Nezir Nasıroğlu, ''Bu sıralamayla ne onur, ne de gurur duyuyorum'' dedi.
Nasıroğlu, AK Parti Batman İl Başkanlığı'nda yaptığı basın toplantısında, milletvekili aday sıralamasından memnun olmadığını söyledi.
Milletvekili aday listesinin açıklanmasının ardından sıralama nedeniyle biraz buruk ve kırgın olduğunu kaydeden Nasıroğlu, şöyle konuştu:
''Kırgınlığım, partime çalışmayacağım anlamına gelmesin. Eğer siyaset yaparsam, AK Parti'de yapacağım. Tabii siyasetin cilveleri vardır ve her zaman ortaya çıkıyor. Ben, bu sıralamayı beklemiyordum. Bu üçüncü sırayla ne onur, ne de gurur duyarım. Hiç bir zaman üçüncü sıra adaylığını içime sindiremeyeceğim.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious