Partilerde liste heyecanı

  • Giriş : 04.06.2007 / 13:35:00
  • Güncelleme : 04.06.2007 / 13:43:52

Meclis sessizliğe büründü, heyecan parti genel merkezlerine taşındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meclis sessizliğe büründü, heyecan parti genel merkezlerine taşındı 22 Temmuz'da yapılacak milletvekilliği seçimleri için siyasi partilerin aday listelerini Yüksek seçim Kurulu'na edecekleri son gün olduğu için kurul önünde hareketli bekleyiş başladı.

Siyasi partiler, aday listelerini bugün saat 17.00'ye kadar vermeleri gerektiği için YSK önünde basın mensupları sabahın erken saatlarinden itibaren konuşlandı. YK önünde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

ERDOĞAN LİSTELERE SON ŞEKLİNİ VERİYOR

Milletvekili aday listelerinin Yüksek seçim Kurulu'na teslim edilmesine saatler kala, AKP'li milletvekili aday adaylarının AKP Genel Merkezi'nde heyecanlı bekleyişi sürüyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, listelere son şeklini vermek için evinde çalışıyor. Erdoğan'ın kurmaylarıyla berber hazırladığı liste öğleden sonra toplanacak olan MYK'da masaya yatırılacak. MYK'da son rötuşları yapıldıktan sonra liste YSK'ya sunulacak. AKP listelerinde kontenjan adaylarına üst sıralarda yer verilmesi beklenirken, bu durumun teşkilatlarda huzursuzluk yarattığı öğrenildi.

Öte yandan genel merkeze gelen aday adaylarının sayısı giderek artarken, listede bazı isimlerin sürpriz olacağı da konuşuluyor. Kulislerde dolaşan isimler arasında eski DYP'li milletvekili Ümmet Kandoğan'ın adı öne çıkıyor.

CHP'DE 60 MİLLETVEKİLİ LİSTEYE GİREMEDİ

Listelerin Yüksek seçim Kurulu'na verilmesine saatler kala Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) liste heyecanı yaşandı.

Bugün saat 17:00'de Yüksek seçim Kurulu'na verme süresi sona erecek olan listeleri merak eden CHP'liler, parti önünde toplanarak hazırlanan listeyi merakla beklemeye başladı. Gece saatlerinde şekillenen listeler sonucunda CHP'de üzülenler de oldu, sevinenler de.

149 milletvekili bulunan CHP'de 60'ın üzerinde milletvekilinin, liste dışında kaldığı öğrenilirken, Anavatan'dan CHP'ye geçen Lütfullah Kayalar ve Edip Safder Gaydalı'nın ise kendi bölgelerinden birinci sırada aday gösterildikleri ifade edildi.

CHP parti meclisi gece 02:00 civarına kadar listeye son şeklini vermeye çalışırken, parti içerisinden 60'ın üzerinde milletvekilinin liste dışında kaldığı görüldü. Liste dışında kalan partililer her ne kadar liste dışında kalsalar da partileri için hizmet etmeye devam edeceklerini, partiye karşı herhangi bir kırgınlıklarının olmadığını söylediler. Listede ismini gören partililer ise seçimlerde CHP'yi iktidara taşımak için ellerinden geleni yapacaklarını, hedeflerinin CHP'nin iktidar olduğunu ifade ettiler.

CHP'den milletvekili adayı olması beklenen sinema sanatçısı ve parti meclis üyesi Şahnaz Çakıralp, adaylık başvurusunda bulunmadığını söylerken daha önce Washington Büyükelçiliğigörevinde ve Demirel zamanında dış politika danışmanlığında bulunan ve aynı zamanda Demokrat Türkiye Partisi'nden siyasete girmiş olan Mehmet Ali Bayarın da CHP'den aday olabileceği ifade ediliyor. CHP Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Mehmet Ali Bayar'ın CHP'ye karşı bir ilgisinin bulunduğunu, ancak kesin bir şey söylemenin şu an için mümkün olamayacağını, saat 17:00 gibi herşeyin netleşeceğini belirtti.

Özyürek, birkaç ismin daha CHP'den aday olabileceğini dile getirirken, partiden aday gösterilmeyenler için ise artık bir değişimin gerektiğini, liste dışında kalan isimlerin ise kendilerine karşı olgun davrandığını, bundan memnuniyet duyduklarını söyledi. Özyürek, bundan birkaç ay önce AKP'nin alternatifinin mevcut bulunmadığının söylendiğini ifade ederek, farklı kesimlerden katılımlarla beraber artık CHP'nin bir iktidar odağı haline geldiğini savunup, CHP'nin bir alternatif oluşturduğunu ifade etti.

Parti önünde bekleyenler listelerin hemen hemen belli olmasının ardından binadan ayrılmaya başladı. Seçime katılacak siyasi partilerin aday listelerini bugün saat 17:00'ye kadar Yüksek seçim Kurulu'na vermeleri gerekiyor.

KÜSKÜNLER GRUBU OLUŞACAK MI?

İktidar partisi AKP ile Anamuhalefet partisi CHP'nin listelerinde, halen milletvekili olan ne kadar isme yer verileceği de ortaya çıkacak. Listelerin verilmesiyle birlikte Meclis'te de bir "küskünler grubu"nun oluşması bekleniyor.

CHP'DE SON RÖTUŞLAR

Milletvekili aday listelerini bugün saat 17.00'da YSK'ya teslim edecek olan CHP'de listelere son rötuşlar yapılıyor.

CHP Genel Merkezi'nde Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu'nun başkanlığındaki dört kişilik bir heyet listeler üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Listedeki yerlerini merak eden aday adayları ise, heyecanla listelerin açıklanmasını bekliyor.

Listelerde, CHP Gençlik Kolları'ndan aday adayı olan hiçbir isim yer bulamadı. Ön seçim yapılan illerdeki aday sıralaması aynen korunurken, İstanbul 3. bölgeden 14'üncü sıradan aday gösterilen Örsan Kunter Öymen, seçilmesinin mümkün olmadığını belirterek adaylıktan istifa etti.

CHP'nin ağır toplarından Cevdet Selvi Kocali, Onur Öymen ise Bursa'da liste başı oldu. DSP kökenli adaylardan Tayfun İçli Eskişehir'de, Hasan Erçelebi ise Denizli'de liste başı oldu. Listeler bazı kritik iller dışından hemen hemen netleşti. Listelerin YSK'ya teslim edileceği 17.00'a kadar değişiklik yapılabileceği belirtildi.

Enilen bilgilere göre bazı önemli seçim bölgeleri ve adayların isimleri şöyle oluştu:

ANKARA

Birinci bölge:
"Önder Sav, Eşref Erdem, Emrehan Halıcı (DSP), Nesrin Baytok, Hakkı Suha Okay, Levent Gök, Veli Gündüz Şahin"
İkinci bölge:
"Yılmaz Ateş, Zekeriya Akıncı, Mücahit Pehlivan (DSP), Tekin Bingöl, Ayşe Gülsün Bilgehan"

İSTANBUL

Birinci bölge:
"İlhan Kesici, Algan Hacaloğlu, Jale Ağırbaş (DSP), Süleyman Yağız (DSP), Ali Topuz, Bayram Meral, Nur Serter, Şinasi Öktem M. Zengin, Sırrı Özbek, Berhan Şimşek"
İkinci Bölge:
"Mehmet Sevigen, Mustafa Özyürek, Bihlun Tamaylilgil, Recai Birgün (DSP), Kemal Kılıçdaroğlu, Necla Arat, Çetin Sosyal, Hasan Fehmi Güneş.."
Üçüncü Bölge:
"Şükrü Elekdağ, Hasan Macit (DSP), Hüseyin Mert (DSP), Mehmet Ali Özpolat, Esfender Korkmaz, Birgen Keleş, İsmet Atalay, Nuri Bedir, Zeynep Damla Gürel"
İstanbul 3. bölgeden 14'üncü sıradan aday gösterilen Örsan Kunter Öymen, bu sıralamayla seçilemeyeceğini belirterek adaylıktan istifa etti.

İZMİR

Birinci Bölge:
Bombalı saldırıda hayatını kaybeden gazeteci Uğuru Mumcu'nun eşi Güldal Mumcu birinci bölgede liste başı oldu. İzmir birinci bölgede ikinci sıra ise henüz netleşmeyen bir DSP kökenli adaya verilecek. Diğer isimler şöyle oluştu, Bülent Baratalı, Rezzak Ertan, Ahmet Ersin, Ekrem Bulgun, Erdal Karademir.."
İkinci Bölge:
"Kemal Anadol, Oğuz Oyan, (Henüz belli olmayan DSP adayı), Mehmet Ali Susam, Canan Aritman, Selçuk Ayhan.."

ADANA

Adana'da Nevin Gaye Erbatur ilk sırada yer aldı. Adana'da DSP kökenli Mustafa Vural ikinci sıradan aday gösterildi. Diğer adaylar sırasıyla, Hüseyin Peker, Tacidar Seyhan Yıldıray Aksoy ve Uğur Aksöz olarak belirlendi.

BAYKAL, ANTALYA'DAN

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yine Antalya birinci sıradan aday olacak. Öte yandan, Batman, Diyarbakır ve bazı bölge ilerlide yeni gelişmeler yaşandığı belirtildi. Bu illerde listeler bugün akşam saat 17.00'a kadar netleşecek. Anavatan Partisi'nden istifa ederek CHP'ye katılan, Edip Safder Gaydalı Bitlis birinci sıra, Lütfullah Kayalar da Yozgat'tan liste başı oldu. Yozgat'da diğer sıralamalar ise gün içinde netleşecek. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın avukatı Şahin Mengü ise Manisa'dan liste başı gösterildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ise Bursa'dan liste başı gösterildi. Cevdet Selvi ise Kocaeli'nden ilk sıradan aday olması kararlaştırıldı. Önseçim yapılan, Kahramanmaraş, Gaziantep, Sivas, Muğla, Aydın ve Mersin'de kontenjan dışında oluşan sıralamalara sadık kalındığı belirtildi.

Eski devlet bakanlarından DSP kökenli Tayfun İçli, Eskişehir'den ilk sırada aday gösterildi. Yine DSP adaylarından olan Prof. Dr. Hüseyin Pazarcı da Balıkesir'de liste başı oldu. DSP eski Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Erçelebi Denizli'de, liste başı oldu. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Derviş Günday da Çorum'dan ilk sırayı aldı.
CHP Gençlik Kolları'ndan adaylık başvurusu yapan Ayhan Yalçınkaya ve Sait Özdamar listelerde kendilerine yer bulamadı. Öte yandan Mehmet Ali Bayar'ın da CHP listelerinden aday gösterilebileceği de ifade ediliyor.

YOLLAR AYRILDI, MERKEZ SAĞDA LİSTE TELAŞI VAR

Demokrat Parti ile Anavatan Partisi arasında iplerin kopmasının ardından merkez sağda gözler aday listelerine çevrildi. Kulislerde, merkez sağdaki birleşme hayallerinin suya düşmesine rağmen, başka ittifak senaryoları ortaya atılsa da her iki partinin yöneticileri bugün YSK'ya aday listelerinin sunulacak olması nedeniyle ittifaklara zaman kalmadığını ve seçime tek başına gireceklerini dile getirdiler.

DP Genel Başkanı Mehmet Ağar ile Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu'nun 5 Mayıs'ta duyurdukları "evlilik" kararı, nikaha iki gün kala çıkmaza girdi. Anavatan, birleşme protokolüne uymamakla suçladığı DP'den, hafta sonunda yapılan kongre boyunca olumlu bir yanıt gelmesini beklerken, DP'nin bu yönde adım atmaması, merkez sağdaki birleşmenin bir kez daha başka bahara kalmasına neden oldu. Birleşmenin gerçekleşmemesi ile de gözler merkez sağın iki partisinin 22 Temmuz seçimlerine nasıl gireceğine çevrildi.

İTTİFAKLARA ZAMAN KALMADI

Anavatan ile DP arasındaki iplerin tümüyle kopmasının ardından, iki partinin ittifak arayışlarına girmesi bekleniyordu. Merkez sağın ittifak yapabileceği partiler arasında da Genç Parti, Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi gösteriliyordu. Kulislerde Genç Parti ile DP arasında seçim ittifakına gidileceğine yönelik iddialar ortaya atılsa da Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan'dan gelen "ittifak yapmayacakları"na ilişkin açıklama, bu iddiaları boşa çıkardı. DP kurmayları da herhangi bir partiyle ittifak yapmayacaklarını ve seçime tek başına gireceklerini bildirdi.

Birleşme planlarının gerçekleştirilememesi gözlerin Anavatan'ın yol haritasına çevrilmesine yol açtı. Kulislerde DP ile iplerin kopmasının ardından Anavatan'ın BBP ve SP ile seçim ittifakı arayışına gireceği konuşulsa da Anavatan kurmayları, ittifak ve işbirliği arayışları için zaman kalmadığını ve Anavatan'ın tek başına seçime gireceğini bildirdiler.

PARTİ GENEL MERKEZLERİNDE LİSTE TELAŞI

DP ile Anavatan'ın birleşme kararını yaşama geçirememesi bugün saat 17.00'ye kadar Yüksek seçim Kurulu'na sunulacak olan aday listelerini de etkiledi. Merkez sağda yaşanan sıkıntıların ardından DP'nin aday listelerini yeniden gözden geçirdiği belirtilirken, listenin ilk sıralarında da ATO Başkanı Sinan Aygun, Turkuaz Hareketi lideri Ali Müfit Gürtuna, TBMM Genel Sekreteri Rauf Bozkurt, Genç Yönetici ve İşadamları Derneği Başkanı Pınar Eczacıbaşı, Zülfü Livaneli'nin kardeşi Seyhan Livanelioğlu, televizyon programcısı Şebnem Kısaparmak, MHP'li eski bakan Hüsnü Yusuf Gökalp, ANAP'lı eski bakan Işılay Saygın, İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Burhan Özfatura, ANAP'lı eski bakan Yüksel Yalova, AKP Antalya Milletvekili Mehmet Dülger'in eşi İlhan Dülger, eski Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, gazeteci Suna Vidinli, yazar Nevval Sevindi, mimar Ahmet Vefik Alp, Prof.Dr. Orhan Kural, eski DYP'li vekil Hayri Kozakçıoğlu, eski Demokrat Türkiye Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Bayar, eski bakanlardan Turhan Tayan'ın yer alması bekleniyor. Anavatan'ın önerdiği isimler arasında yer alan Mahir Kaynak'ın kızı Deniz Ülke Arıboğan ise DP listelerinden adaylık başvurunu geri çekti. Arıboğan'ın Anavatan'dan aday gösterilebileceği kaydediliyor.

YILMAZ KONUSUNDA DA KARAR NETLEŞECEK

DP bugün eski ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın "DP listelerinden seçime girme" talebi konusundaki tutumunu da netleştirecek. Kulislerde ise Yılmaz'ın DP'den bağımsız Rize adayı olması kararının kendisine bırakıldığı belirtiliyor.

ANAVATAN'DA ÖNCE MKYK SONRA LİSTE

Hafta sonunda yapılan 9. Olağan Büyük Kongresinde 50 kişilik MKYK listesini belirleyen Anavatan da bugün ilk olarak MKYK toplantısını yapacak ardından da aday listesine son şeklini verecek. Birleşme hayallerinin suya düşmesinin yanısıra, Yılmaz dönemininin etkili isimlerinin peş peşe istifasıyla sarsılan Anavatan'da MKYK üyelerinin tamamının aday listesinde yer bulması bekleniyor.


YSK'YA LİSTELERİ İLK TKP TESLİM ETTİ

Trkiye Kominist Partisi (TKP), 22 Temmuz'da yapılacak milletvekilliği seçimi için aday listelerini Yüksek seçim Kurulu'na (YSK) teslim etti.
Listeleri teslim eden TKP Ankara il yöneticisi Erkan Yıldız, ''TKP adaylarını bu ülkenin emekçilerden seçmiştir. Yurtsever cephenin belirlemiş olduğu adaylardır. ABD güdümünde olan adaylar değildir.'' dedi. Yıldız, 550 adayla seçime katılacaklarını söyledi. Listeleri teslim eden TKP yöneticisi daha sonra YSK önünden ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious