'Partileri halk açar, halk kapatır'

'Partileri halk açar, halk kapatır' .15255
  • Giriş : 16.03.2008 / 11:56:00

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın AK Parti hakkında açtığı kapatma davası, sivil toplum kuruluşları tarafından eleştiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Demokrasilerde partileri halk açar, halk kapatır" diyen Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) İzmir Şube Başkanı Abdurrahim Şenocak, "Sonucuna bakılmaksızın bir niyet olarak bile ülkemizi hakiki demokrat ülke ve milletler nezdinde yeni bir ayıpla karşı karşıya bırakmıştır." diye konuştu.

Eğitim-Bir-Sen İzmir Şube Başkanı Şenocak, milletine güvenmeyen, milletin tercihlerinden önce tercihte bulunarak milli iradeye sınırlandırma getiren bu demokrasinin örneğinin ancak diktatörlerin kendisini halkına oylattırdığı ülkelerde bulunduğunu vurguladı. Sokakta gezen her iki kişiden birinin oy verdiği bir partiyi demokrasi sahnesinden uzaklaştırma girişiminde bulunanların ülke ve millet menfaatine hareket etmediğinin ortada olduğunu ifade eden Şenocak, parti kapatmakla, darbe yapmakla millet iradesinin bastırılamayacağını vurguladı. "Yargı milletin yargısıdır. Millet adına karar veren yargı milletten kopuk olamaz. Bağımsız yargı tarafsız da olmalıdır. Yargı, hukuku iktidar mücadelesinin aracı haline getirmemelidir." diyen Şenocak, şöyle konuştu: "Eğitim-Bir-Sen olarak ülkemizin, milletimizin menfaatini önemsiyor, hangi mevkide olursa olsun herkesin milli iradeye saygı göstermesi, demokrasinin çağdaş standartlarda uygulanmasının önündeki tüm engellerin kaldırılması gereğini ifade ediyor, darbelerin, parti kapatmaların, düşünce ve inanca müdahalelerin adının bile anılmadığı çağdaş, demokratik bir Türkiye özlemimizi tekrar vurguluyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious