Partilerin konuşma kuraları 10 Temmuz'da çekilecek

Partilerin konuşma kuraları 10 Temmuz'da çekilecek .11090
  • Giriş : 05.07.2007 / 16:06:00

Milletvekili genel seçimine katılacak siyasi partilerin radyo ve televizyon propaganda konuşma sıralarının belirlenmesi için 10 Temmuzda Yüksek Seçim Kurulunda (YSK) kura çekilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

YSK’nın kararına göre, AK Parti 3 kez 10, 1 kez 20 dakikalık, CHP 4 kez 10 dakikalık ve diğer siyasi partiler 2’şer kez 10’ar dakikalık radyo ve
televizyon propaganda konuşması yapacak.
Siyasi partilerin radyo ve televizyonda propaganda konuşmalarına, 15 Temmuz 2007 Pazar günü başlanacak ve 21 Temmuz 2007 Cumartesi günü saat 18.00’e kadar belirlenecek gün ve saatlerde yapılmak koşuluyla devam edilecek.
Seçime katılacak Aydınlık Türkiye Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Saadet Partisi, İşçi Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Genç Parti, Demokrat Parti, Liberal Demokrat Parti, Emek Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Türkiye Komünist Partisinin 10’ar dakikalık iki, Cumhuriyet Halk Partisinin 10’ar dakikalık dört,
Adalet ve Kalkınma Partisinin 10’ar dakikalık üç ve ilaveten 20 dakikalık olmak üzere dört konuşma hakkı olacak.
298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Hakkındaki Kanun uyarınca siyasi
partiler, 10’ar dakikalık iki konuşma hakkından birini 15 Temmuz 2007 Pazar günü, diğerini 21 Temmuz 2007 Cumartesi günü kullanacak. Bu konuşmalardan ayrı olarak Cumhuriyet Halk Partisinin 10’ar dakikalık iki, Adalet ve Kalkınma Partisinin 10 ve 20 dakikalık olmak üzere iki konuşma hakkı daha olacak. Seçime katılan siyasi partilerden sadece Adalet ve Kalkınma Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi görüntülü propaganda yapma hakkına sahip. Görüntülü propaganda, partilerin yaptıkları ve yapacakları icraatı görüntüye yer vermek suretiyle anlatmaları olarak tanımlanıyor. Radyo ve televizyonda propaganda için başvuran partilerin yayın zaman ve sıraları, bunların birer temsilcisi ile TRT temsilcilerinin önünde YSK’da 10 Temmuzda ad çekme suretiyle saptanacak. Seçime katılan siyasi partilerden radyo ve televizyonda propaganda yapmak isteyenler, bu durumu en geç 8 Temmuz 2007 Pazar günü saat 17.00’ye kadar YSK’ya bildirecek. Görüntülerde suç teşkil eden bir husus bulunması halinde bunların yayınına izin verilmeyecek. Kurulca görevlendirilecek üyeler ve Radyo ve Televizyon dairesinde görevli kişiler tarafından radyo ve televizyon konuşmaları tespit edilecek ve Yüksek seçim Kurulu adına bu görevi yürütecek üyelerin uyarılarına uyulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious