'Partinin gündemi çarşaf-peçe değil'

'Partinin gündemi çarşaf-peçe değil'.21318
  • Giriş : 21.11.2008 / 15:32:00

CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç, CHP Lideri Deniz Baykal'ın türbanlı kadınlara parti rozeti takması ile ilgili yaptığı değerlendirmede, CHP'nin gündeminin çarşaf ve peçe olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genel başkanlık yarışını kaybettikten sonra parti içinde uzun bir süre aktif siyasete ara veren CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç, yerel seçim çalışmaları için il başkanlığına geldi. İlkadım İlçe Başkanlığı'nı ziyarete gelen Koç'u partide genel başkanlık adaylığı sürecinde sert eleştirilerde bulunan CHP Samsun Milletvekili Suat Binici karşıladı. Partililerle tokalaştıklan sonra konuşmasına sitemle başlayan Haluk Koç, partinin misafiri değil ev sahibi olduğunu hatırlattı. CHP'nin biat eden ve düşünmeden kendilerinin önüne getirilen programlara evet diyenlerin değil, düşünen ve sorgulayan kişilerin partisi olduğunu vurgulayan Koç, Baykal'ın çarşaflı kadınlara parti rozeti takmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

ÇARŞAF, PEÇE GÜNDEMİMİZDE DEĞİL

CHP'nin gündeminin çarşaf-peçe olmadığını ifade eden haluk Koç, "CHP'nin gündemi bugün içinde yaşadığımız sorunlara çözüm aramakktır. Halkın sorunlarını halkla çözme gündemidir. 1980'lere kadar CHP, kentlerin varoşlarında hep birinci partiydi ve yüksek oy almıştı. Bugün buradaki gerilemenin sebebi, çalışmaların eksikliğindendir. Yanlışlarımızı, eksikliklerimizi bileceğiz. Buralardaki halkla kucaklaşmanın yolu, halkın sorunlarının çözümünde halkla politika üretilmesidir. Yapay gündem maddeleriyle CHP'nin değerlendirilmesi yanlıştır. Çözüm tartışma konusu değil, diğer noktalardır." dedi.

HÜKÜMETE YÜKLENDİ

Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini dile getiren CHP Samsun Milletvekili Koç, hükümete de yüklendi. Hükümetin halkı düşünmediğini iddia eden Koç, "Türkiye'nin tüm değerlerinin içini boşaltarak taleplere evet diyen siyasi güç sahipleri, ülkeyi teğet geçecek dedikleri sıkıntılı dönemde maalesef halkın yüreğinin delinerek geçtiğini gördükleri halde bir çözüm getiremiyorlar. Kendilerine sunulan küresel reçeteleri uygulamakla siyaset görevi yaptılar. AKP'nin Türkiye'yi getirdiği noktanın tarşılması, geriletilmesi gerekir. Geriletilmezse bu seçimlerde sıkıntılar katlanarak artacaktır." şeklinde konuştu.

BİNİCİ, BAYKAL'A SAHİP ÇIKTI

CHP Samsun Milletvekili Suat Binici ise çarşaflı kadınlara rozet takmasıyla eleştirilen CHP Lideri Deniz Baykal'a sahip çıktı. CHP'nin kamusal alanda türbana karşı olduğunu söyleyen Binici, "Anayasa Mahkemesi'ne müracatla türbanın üniversitelere girişini yasaklamamızın sebebi, hale hazırladaki kanunların yürürlükte olması, kamusal alanda türbanlı olmaması yönündedir. Biz insanlara seçim bölgelerine gittiğimizde çarşafını çıkartta bize oy verin diyor muyuz? Yöresel kıyatfetlerle karşıladıklarında türbanını çarşafını çıkar mı diyoruz? Bu çerçevede partiye gelip müracaat ettiğinde çarşafını çıkartta üye ol deme hakkımız var mı? Yok. Bizim sadece söylediğimiz kamusal alanda yasak olması. Öyleyse genel başkanın yaptığı doğrudur." yorumunda bulundu.

CHP'nin hep elit tabakadan oy aldığı ve varoşlarda etkisiz oldukları şeklindeki kanaati bozmak istediklerini bildiren Binici, parti tüzüğünü ve programını kabul eden herkesin üye olabileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*