Paşa paşa huzur içinde yaşayamayacak

Paşa paşa huzur içinde yaşayamayacak.14273
  • Giriş : 06.07.2009 / 08:18:00

Eğer halk yargılansın derse söz veriyorum. Yargıya bırakmam, intihar ederim" diyen darbeci Kenan Evren'e İzmir'den kötü bir haber var:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir halkının yüzde 92'si, "Kenan Evren yargılansın" diyor. ESP temsilcisi Birsen Kaya, yürüttükleri referandumun sonucuna ilişkin olarak, "Kenan Evren İzmir de paşa paşa huzur içinde yaşayamayacak. Sokağın ve halkın tepkisi bu referandumla ortaya çıktı" değerlendirmesini yapıyor.

12 Eylül darbesini gerçekleştirenlerin yargılanması için Anayasa'nın 15. maddesinin kaldırılması üzerine tartışmalar sürerken, darbenin baş sorumlusu Kenan Evren'den ilginç bir çıkış gelmişti. Yıllardır darbeyi savunan Evren, hala pişmanlık duymadığını, darbenin zorunlu olduğunu söylemiş ve ardından da eklemişti: "Biz o Anayasa'yı halkoyuna sunduk. Yüzde 92 oyla halk onay verdi. Yine aynı yolu kullansınlar. Eğer halk 'evet' derse, hiç yargılamaya gerek yok, intihar ederim."

Evren'in bu çıkışı üzerine, İzmir Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP), iki gün süren bir temsili referandum yaptı. Akşam saatlerinde önce Kemeraltı girişinde, ardından da Karşıyaka Çarşısı girişinde referandum sandığı kuran ESP'liler, İzmir halkına, "Evren, yargılansın mı, yargılanmasın mı?" diye sordu.

YÜZDE 92: YARGILANSIN

Güvenlik kaygısıyla Marmaris'teki evini boşaltarak İzmir Üçkuyular'daki Hava Kuvvetleri Komutanlığı lojmanlarına yerleşen darbeci Evren'e İzmir halkının yanıtı çok net oldu. Oy kullananların yüzde 92'si, "Evren yargılansın" dedi. Sembolik referandumda, 200 "evet" oyu çıkarken, "hayır" oyu sadece 15'te kaldı.

"REFERANDUM BİR GERÇEKEN YAPILSA!"

İki gün boyunca çalışmayı yürüten ESP'lilerden alınan bilgiye göre, referanduma halkın yoğun ilgisi dikkat çekerken, en sık ifade edilen söz ise, "Böyle bir referandum gerçekten tüm ülkede yapılsa" oldu. "Hayır" diyenlerin ise oylarını kullanırken, "Bu saatten sonra ne anlamı var?" diye sorması ise dikkat çekti.

"İZMİR'İN SOKAKLARINDAN SES VERMEK İSTEDİK"

Referanduma ilişkin soruları yanıtlayan ESP temsilcisi Birsen Kaya, Evren'in açıklamalarını, "bir meydan okuma" olarak değerlendirdi. Kaya, "Türkiye halklarının hayatını karartan darbeciler ve Kenan Evren faşist devlet niteliği ve yasaları ile güvenceye alınmışlardır. İşte bu durum Kenan Evren'e meydan okuma cesareti veriyor. İntihar ederim söylemi de 'kendimi yargılatmaya asla izin vermem, öyle bir durumda hayatıma kendim son veririm' demektir" şeklinde konuştu.

12 Eylül'ün sonuçlarına dikkat çeken Kaya, "darbecilerin halka karşı işledikleri suçlar için muhakkak hesap vermesi gerekliliği"nden yola çıkarak, temsili referandumu yaptıklarını kaydetti. Kaya, şunları söyledi: "ESP olarak darbecilere İzmir'in sokaklarından ses vermek istedik ve ilk eylemimizi referandum sandığı koyarak yaptık. Özellikle bu çalışmada İzmir ayrı bir yer de duruyor. Tarihsel olarak Kenan Evren gibi bir sembolün sığındığı ve aynı zamanda güncel olarak da Ergenekon'un mevzilendiği alandır. Yine, İzmir, cumhuriyet mitinglerinin de başkenti olmuştur. Bu nedenlerden dolayı İzmir halkını aydınlatmak, sokakta darbeciler ve Kenan evrenden hesap sormak için iki gün iki farklı nokta da referandum sandığı kurduk."

"PAŞA PAŞA HUZUR İÇİNDE YAŞAYAMAYACAKLAR"

Referandumun İzmir halkından büyük bir ilgi gördüğünü belirten Kaya, "Masamız darbecilerle hesaplaşma kürsüsüne dönüştü, sokağın yargılama sembolü oldu. Kenan Evren İzmir de paşa paşa huzur içinde yaşayamayacak. Sokağın ve halkın tepkisi bu referandumla ortaya çıktı. 'Hayır' oyu atanların bir kısmı da 'onlar yargılanamaz, yargılayamazlar' güvensizliğinden 'hayır' kullandılar. Kısa süreli yapılan bu çalışma İzmir halkının ordunun yedeği olmadığını gösterdi. İzmir halkında var olan darbecilerden hesap sorma isteğini açığa çıkardı"

ANF

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*