Pasaklı hemşire haberine üzüldüm

Pasaklı hemşire haberine üzüldüm.8354
  • Giriş : 09.07.2009 / 11:10:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türk Hemşireler Derneği Başkanı Prof. Dr. Saadet Ülker’e bir mesaj göndererek, hemşireler hakkında yapılan olumsuz yorum ve haberleri kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akdağ, mesajında, sağlıkta elde edilen bütün başarılarda hemşirelerin önemli rolü olduğunu belirtti, bir gazetenin “Pasaklı hemşire' nitelemesi ile yaptığı haberi ve bu konuda bir milletvekilinin yaptığı yorumu mesnetsiz, haksız ve insafsız bulduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Akdağ, mesajında özetle şunları kaydetti:
“Ülkemizde anne ölümleri 1998'de yüzbinde 70 iken, 2009 yılının ilk 6 aylık verilerine göre yüzbinde 16'lara, bebek ölümleri ise binde 43'lerden binde 14'lere kadar indirilmiştir. Bu oranlara ulaşabilmemizde hemşirelerimizin ve bütün sağlık çalışanlarımızın önemli rolü vardır.
AB ülkelerinde yüzbin kişiye ortalama 750 hemşire düşerken ülkemizde yüzbin kişiye ancak 140 hemşire düşmektedir. Bu dikkat çekici farka rağmen hemşirelerimiz özveri ve şefkatle görevlerini yerine getirmekte ve sağlık sistemimizin iyileştirilmesinde önemli rol oynamaktadırlar.”
Bilindiği gibi, geçtiğimiz günlerde bir gazete, bir hastanedeki bebek ölümlerinden ellerini yıkamayan 'pasaklı'hemşireleri sorumlu tutmuş, bir milletvekili de hemşireleri suçlayan açıklamalar yapmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*