Paşalar artık Yüce Divan'da yargılanacak

Paşalar artık Yüce Divan'da yargılanacak.12581
  • Giriş : 04.07.2009 / 22:00:00
  • Güncelleme : 04.07.2009 / 22:14:55

Genelkurmay Başkanları ve Kuvvet Komutanları Yüce Divan'da yargılanacak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanması ile ilgili kanuna Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un "Genelkurmay Başkanı zırhsız kalıyor" diyerek itiraz ettiği belirtiliyor.

Hükümet ise Genelkurmay Başkanları'nın yargılanması konusunda yasal boşluğu ortadan kaldırmak için formül arıyor. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250. maddesinde yapılan değişiklikle askerlerin sivil mahkemede yargılanmasının yolu açıldı. CMK'nın 250. maddesinde yapılan düzenlemenin ardından Genelkurmay Başkanı'na doğrudan dava açılıp açılmayacağı tartışma konusu oldu.

1982 Anayasa'sında Genelkurmay Başkanı'nın yargılanması konusunda boşluk bulunuyor. Genelkurmay Başkanı'nın yargılanması konusunda iznin kim tarafından verileceği ve yargılamasının hangi mahkemede yapılacağı konusunda belirsizlik bulunuyor.

İzni Başbakan verecek

AK Parti, Anayasa Değişikliği yaparak Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanlarının Yüce Divan'da yargılanmasını gündeme getiriyor. Anayasa'nın 148. maddesinde yapılacak değişiklikle Meclis Başkanı ile Genelkurmay Başkanı'nın da Yüce Divan'da yargılanmasına yönelik düzenleme yapılması planlanıyor. AK Parti'nin teklif ettiği Anayasa Değişikliği kabul edilirse Genelkurmay Başkanı, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlar gibi Yüce Divan'da yargılanacak. Genelkurmay Başkanı'nın yargılanması konusundaki izin ise Başbakan tarafından verilecek.

Gül'e dosya sunuldu

Adalet Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanı Gül'e, CMK'da yapılan değişiklikle ilgili olarak bir dosya sunulduğu öğrenildi. Gül'e sunulan dosyada, asker kişilerin askeri olmayan suçlarının sivil mahkemede yargılanmasına ilişkin Anayasa Mahkemesi'nin 1978'de verdiği karar örnek gösteriliyor. Anayasa Mahkemesi kararında TCK'nın 159. maddesindeki 'Askeri tahkir ve tezyif' suçunu işleyenlerin askeri mahkemede yargılanacağına ilişkin hükmünü iptal etmişti.

GÜL TÜM PROGRAMLARINI İPTAL ETTİ

Askere sivil yargı yolunu açan düzenlemeyle ilgili gözler Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e çevrildi. Yasa konusunda son sözü söyleyecek olan Gül, düğümü çözmek için önümüzdeki hafta başındaki tüm programlarını iptal etti.

Hukuk heyeti çalışıyor Pazar günü Edirne'de Kırkpınar güreşlerini izleyecek olan Gül, Ankara'ya dönerek kendisine gelen raporları değerlendirecek. Gül'ün talimatı ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Emin Kuz başkanlığında oluşturulan bir hukuk heyeti konuyu incelemeye aldı.

Genelkurmay hukukçularının ve hükümetin getireceği raporları da inceleyecek olan heyet, konuyu Cumhurbaşkanı Gül'e sunacak. Genelkurmay'dan gelecek raporun, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un MGK sonrasında yapılan mini zirvede dile getirdiği görüşlerle aynı olması bekleniyor. Hükümet ise, yasayı savunuyor. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, konuya ilişkin gazetelerde yapılan yorumların asılsız olduğunu, bu konuda henüz bir karar vermeyen Cumhurbaşkanı Gül'ün bütün yönleriyle inceledikten sonra kararını vereceğini ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*