Pasaportsuz fakat Nobelli

  • Giriş : 08.10.2008 / 15:38:00

Toşihide Maskawa'nın, ödül töreninin yapılacağı Stokholm'e gitmek için pasaportu olmadığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Nobel Fizik Ödülünün bu yılki üç sahibinden bir olan Japon bilim adamı Toşihide Maskawa'nın, ödül töreninin yapılacağı Stokholm'e gitmek için pasaportu olmadığı ortaya çıktı.

Maskawa'nın eşi tarafından yapılan açıklamada, 68 yaşındaki bilim adamının yurt dışına çıkmayı sevmediği ve İngilizce konuşmaktan ''pek hoşlanmadığı'' belirtildi.

Kendisi de kuramsal fizik profesörü Akiko Maskawa, kocasının 10 Aralıkta yapılacak ödül törenine katılabilmek için önce pasaport başvurusunda bulunması gerektiğini söyledi.

Maskawa'nın bugüne kadar yurt dışından aldığı her ödül için düzenlenen törene ya da konuşma davetine, bu yılki ödülün sahiplerinden biri olan Makoto Kobayaşi'nin kendisini temsilen katıldığı bildirildi.

Ödülün açıklanmasının ardından gazetecilere ödülü kazanmaktan dolayı ''çok da mutlu olmadığını'' söyleyen Maskawa, daha sonra yaptığı açıklamasında, ''Bir bilim adamı olarak meslektaşlarım tarafından onay görmek ve iltifat almak elbette ki beni çok mutlu ediyor'' ifadesini kullandı.

Nobel Fizik Ödülünü bu yıl Japon bilim adamları Makoto Kobayaşi ve Toşihide Maskawa ile Amerikalı bilim adamı Yoichiro Nambu kazandığı dün açıklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*