Pasif cumhurbaşkanı olmam

Pasif cumhurbaşkanı olmam .66006
  • Giriş : 07.09.2007 / 19:30:00

Cumhurbaşkanı Gül, açık, şeffaf, bir anayasaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geniş katılımlı, açık, şeffaf, Türkiye'yi ileri yıllara taşıyacak bir anayasanın yapılması gerektiğini söyledi.

Gül, sivil toplum kuruluşları, iş dünyası ve medya temsilerini toplu kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Abdullah Gül, Anayasa Değişikliği konusundaki bir soru üzerine, ''Geniş katılımlı, açık, şeffaf, Türkiye'yi ileri yıllara taşıyacak bir anayasanın yapılması lazım. Önemli olan buna herkesin pozitif katkıda bulunmasıdır'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, cumhurbaşkanın yetkileri konusundaki bir soru üzerine ise şunları kaydetti: ''Önemli olan uyumlu çalışmaktır. Cumhurbaşkanlığı icraat makamı değildir. Benim görevim herkese pozitif liderlik yapmak, manevi ve moral açısından liderlik yapmak. Merak etmeyin, ben işimi çok iyi yaparım. Meselelere vizyoner bakacağım. Atatürk'ün tarif ettiği çağdaş medeniyet düzeyine ulaşmak için pozitif düşünmek lazım. AB gibi büyük bir proje var önümüzde. Türkiye bölgesinde güvenilir bir ada oluyor, herkes gıpta ile bakıyor.''

Irak'ın durumu ve terör örgütleri ile ilgili bir soruyu yanıtlarken de ''terör örgütlerinin Irak'ın başına da sıkıntı olduğunu'' söyledi.

Gül, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüşüp görüşmeyeceğinin sorulması üzerine, ''Seçilmiş birisidir, tabii ki temas edeceğiz'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, ''Suriye'nin bombalandığı'' iddialarına yönelik soruya ise ''Takip ediyoruz, hem Dışişleri, hem Genelkurmayımızla birlikte'' yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious