Pasif içicilik on sigaraya bedel

Pasif içicilik on sigaraya bedel.8051
  • Giriş : 19.01.2008 / 11:55:00

Sigara içenlerle aynı ortamda 4 saat kalan kişi yaklaşık 10 adet sigara içmiş gibi oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sigaranın zararları özellikle son zamanda sık sık vurgulanmasına rağmen ne yazık ki pek çok kişi bu kötü alışkanlıktan kurtulmak için çaba göstermiyor. Dört bin farklı zehir barındıran sigara, insanlar için terör, trafik kazaları, doğal afetlerden daha öldürücü bir etkendir. Ancak daha da kötüsü sigara içenler kadar pasif içicilerin de sigaradan etkilenmesi... İstanbul Özel Hizmet Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Güldehan Akbaş'sigaranın zararları ve pasif içicilik' hakkında bilgi veriyor.

Bağışıklık sistemini baskılayıp sık solunum yolu enfeksiyonu, solunum yollarında ilerleyici hasarlama ve sonuçta bronşit, arfizem, astım gibi solunum yetmezliği ve ölüme götüren kronik solunum sistemi hastalıklarına yol açmaktadır. Sigara kalp damar sisteminde tıkayıcı lezyonlar, kalp krizi, ayak ve bacakta kangrenler gibi dolaşımda tıkanma sorununun başlıca nedenidir. Ayrıca katarakt, diyabet ve tat koku alma duyularında zayıflamaya da neden olmaktadır. Tüm kanserlerden ölümlerin yüzde 30' undan, akciğer kanserlerinin yüzde 90'nından sigara sorumludur. Akciğer, yemek borusu, ağız içi, burun, boğaz, gırtlak, pankreas, böbrek, mesane, meme, rahim ağzı, karaciğer kanserlerinde en büyük etkenlerden biri sigaradır.

Erkeklerde iktidarsızlık ve kısırlık, kadınlarda ise erken menopoz ve kısırlığa yol açan sigara ayrıca premature doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek gibi anne adayı ve yeni doğan bebeğin hayatını da olumsuz yönde etkilemektedir. Sigara dumanının zararları çok fazladır. Sadece içen değil içenin yanında duran kişide hem yanan tütünün hem de sigara içen kişinin çıkardığı dumanı solur. Pasif içiciler yaklaşık 3700 çeşit kimyasal maddeden zarar görmektedir. Sigara içmediği halde sigara içenlerle aynı ortamda 4 saat kalan kişi yaklaşık 10 adet sigara içmiş gibi olmaktadır. Pasif içicilerde akciğer kanseri riski içmeyenlerden 1.5 kat fazladır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious