Pasifik ülkeleri, tsunami erken uyarı sistemini test ediyor

Pasifik ülkeleri, tsunami erken uyarı sistemini test ediyor.4636
  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Pasifik Okyanusu etrafında bulunan otuzdan fazla ülke, tsunamiyi önceden haber verecek olan sistemi test ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tsunami bilgisi Pasifik Okyanusu'nun karşı kıyılarına gönderildi.

Tatbikatta ikinci sahte alarm Filipinler'in kuzeyinde bir deprem meydana gelmiş gibi verildi. Bu bilginin pasifiğin batısına ulaşması test edildi. Ülkeler tsunami uyarılarını ne kadar etki ile aldıklarını e-posta, faks ve metoroloji servisleri ile geri bildirdi.

Tatbikatta amacın, Hawaii'deki Tsunami Uyarı Merkezi'nin ne kadar koordineli olarak çalışabildiğini ve bilgilerin yerel acil sistemlere iyi bir şekilde ulaştırılmasının test edilmesi olarak açıklandı. Uyarı merkezinden yapılan uyarı sesi Hawaii'nin Eva Sahili'nde aynı dakika içinde duyuldu. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi'nden Delores Clark, "Ülkelerin birbirleriyle kontak kurduklarını, bu olaya iştirak ettiklerini ve her birinin bülteni aldıklarını" söyledi.

Uyarı Merkezi Başkanı Charles McCreey "Tatbikat başlamadan bile, ülkelerin ilgisine baktığımızda başardığımızı düşündük. "dedi. McCreey "Ülkelerin işbirliği için göstermiş oldukları isteği, daha önce hiç görmediklerini" vurguladı. Ülkelerin bu isteğinin daha önce yaşanan acı tecrübelerden kaynaklandığı belirtildi.

Hint Okyanusunda aralık 2004'te meydana gelen tsunami faciasında 200 binden fazla insan hayatını kaybetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious