Paskalya turizmi, 250 bin Euro bırakacak

Paskalya turizmi, 250 bin Euro bırakacak.17541
  • Giriş : 13.02.2008 / 17:45:00

Yunan ve İspanyol Paskalyası nedeniyle İstanbul otellerinde doluluk oranı yüzde 100'leri buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) verilerine göre, İstanbul'a Ocak ayında, bir önceki yıla oranla yüzde 14 artış ile 357 bin 203 turist geldi. Geçtiğimiz yıl 6.5 milyon turisti ağırlayan ve bu yıl 8 milyon turist hedefine ulaşmayı planlayan İstanbul'un, 2010 yılı hedefi 10 milyon turisti misafir etmek. İstanbul'un bu yıl, turizmde çok iyi bir yıl geçireceğini kaydeden TUROB Başkanı Timur Bayındır, yaptığı açıklamada, Mart ayında Paskalya ile başlayan yoğunluğun Ekim sonuna kadar devam edeceğini ve yıl boyunca birçok uluslararası kongre ve zirvenin yapılacağını kaydetti. İstanbul'da geçmiş yıllarda sadece Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim aylarında yoğunluk yaşandığını aktaran Bayındır, "Türk turizminin kalbi olan İstanbul'da, artık 12 ay turizm yapılıyor" dedi. Paskalya ile İstanbul'un kış turizminden çıkacağını belirten TUROB Başkan Yardımcısı Osman Öztürk de "Gelecek ay, hem Yunan Paskalyası, hem İspanyol Paskalyası olacak. Her iki Paskalya Bayramı, kıştan çıkan İstanbul turizmine büyük bir canlılık kazandıracak. Paskalya bayramlarında kentimize gelecek yaklaşık 30 bin turist, kentimize 250 bin euroya yakın döviz girdisi bırakacak" dedi.

-OTELLERDE YER YOK-

Otellerde kontenjanların dolduğunu ifade eden TUROB Genel Sekreteri ve BW The President Hotel Genel Müdür Yardımcısı Erhan Çakay ise Mart ayında İstanbul otellerinde neredeyse yer olmadığını vurgulayarak, "Biz otel olarak, tek bir oda için bile yoğun telefonlar alıyoruz. Otellerde kontenjanlar dolmak üzere. İlave kontenjan açma olasılığı gittikçe azalıyor. Paskalya ile birlikte Mart ayını çok yoğun geçireceğiz. Otellerimizdeki yoğunluk yıl boyunca devam edecek" diye konuştu.

TUROB Yönetim Kurulu Üyesi ve Antik Hotel Genel Müdürü Sevda Yılgaz da, Paskalya satışlarını geçen yıl yaptıklarını, Mart ayı için çok yoğun talep aldıklarını ancak tüm otellerinin dolu olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious