Pastırma sıcakları, çiftçiyi güldürdü

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Kasım ayı başındaki yoğun yağış nedeniyle ürünlerini hasat edememekten korkan çiftçilerin yüzünü 'pastırma yazı' güldürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anadolu'da 'pastırma yazı' olarak isimlendirilen 15 Kasım- 15 Aralık arasında yaşanan sıcak hava, bu sene çiftçileri sevindirdi. Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü, Kasım ayı başında bölgeye mevsim normallerinin üzerinde bir yağış düştüğünü ve göletlerdeki su seviyesinin yükseldiğini hatırlattı.

Kuraklığı önlemesi adına bu durumun sevindirici olduğunu dile getiren Çöklü, ancak mahsülü yerde kalan çifçilerin büyük bir tedirginlik yaşadığını dile getirdi. Yağışların ardından hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin özellikle pancar üreticilerini memnun ettiğini kaydeden Çöklü, toprakta kalan ürünlerin bu sayede sökülmeye devam edildiğini bildirdi. Ayrıca, gelecek yılın hububat ekimlerinin de sıcak havada yapıldığını aktaran Çöklü, mısır üreticilerinin de pastırma yazından faydalanarak ürünlerini kuruttuğunu söyledi. Pancar üreticilerinin de bu sene 'altın yılı'nı yaşadığını ifade eden Çöklü, şeker pancarının alım fiyatının kilo başına 100 YKr olmasını beklediklerini belirtti.

Pancar üreticilerini sevindiren başka olay ise Konya Şeker Fabrikası yetkililerinden gelen haber oldu. Çiftçiye verdiği destekle adından söz ettiren Konya Şeker Fabrikası, çiftçilere yarın 10 milyon YTL değerinde mozat dağıtacak. 15 günde bir avans vererek çiftçiye destekte bulunan Konya Şeker'in 2006 yılı için çiftçiye verdiği destek bununla birlikte yaklaşık 140 milyon YTL'ye ulaşacak.

PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Salı günü yaklaşık 10 milyon YTL tutarındaki toplam 4 milyon 500 bin litre mazot avansı dağıtılacaklarının müjdesini verdi. Bir taraftan her türlü yatırımı gerçekleştirmeye, bir taraftan da çiftçiye destek olmaya çalıştıklarını anlatan Konuk, ''Son yıllarda Türkiye'nin sayılı şirketlerinden biri haline gelen Konya Şeker, çiftçiye verdiği destekte şeker tarihinin rekorunu kırdı. Konya Şeker, salı günü yılın 9. avansı ve 4. kez mazot dağımı yaparak çiftçiye 10 milyon YTL tutarında mazot dağıtacak'' ifadelerin kullandı.

Konya Şeker'in, çiftçiye kömüründen şekerine, tohumundan ilacına, gübresinden yemine kadar her türlü desteği sağladığını belirten Konuk, pancar üreticilerini desteklemeye devam edeceklerini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious