Pastırma ve sucuğa zam

  • Giriş : 28.08.2007 / 15:37:00

Ünlü Kayseri pastırması ve sucuğun fiyatına zam yapıldı. Zamdan sonra iyi kalite bir dilim pastırma 80 YKr oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Et, baharat ve sarmısak fiyatlarının yükselmesi sonucu, pastırma ve sucuk fiyatları da değişik oranlarda arttı.

Daha önce kilosu 36 liraya satılan ve 1'inci sınıf olarak adlandırılan, sırt, güşgömü ve antrikot cinsi pastırmanın kilosu 42 YTL'ye, 2'nci sınıf pastırmalardan dilme, şekerpare, omuz ve kürek adlı pastırmanın kilosu 28 YTL'den 32 YTL'ye çıktı.

Kilosu 22 YTL'den satılan 3'üncü sınıf seçme pastırmanın kilosu da 27 YTL oldu.

Birinci kalite evlik sucuğun kilosu 17 YTL'den 19 YTL'ye, kilosu 12 YTL'den satılan 2'nci kalite sucuğun kilosu da 15 YTL'ye yükseldi.

Salam, sosis, kavurma, dil füme, jambon gibi diğer işlenmiş et ürünlerinin fiyatlarına da değişik oranlarda zam yapıldı. Yapılan son zamdan sonra 20 gram ağırlığındaki iyi kalite 1 dilim pastırma yaklaşık 80 YKr oldu.

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı ve pastırma sucuk üreticisi Şaban Ünlü, fiyat artışının canlı hayvan fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını ifade etti.

Ünlü, "Yem fiyatları bu yıl yüzde 100'e yakın oranda artış gösterince, canlı hayvan fiyatları da son iki ay içerisinde sürekli arttı. Et fiyatları yüzde 15 oranında yükseldi. Baharat ve sarmısak fiyatları da artış gösterdi. Bu girdilerin artması sonucu pastırma ve sucuk fiyatları arttı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious