Pastırma yazı bugün sona eriyor

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin batı bölgelerini etkisi altına alan pastırma yazı, bu geceden itibaren yerini yağışlı hava dalgasına bırakıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aydın Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, normal şartlarda kasımda yaşanan pastırma yazının, bu yıl ayın yağışlı geçmesi sebebiyle aralığa sarktığını söylüyor. Balkanlar üzerinden gelen yağışlı havanın bu akşam saatlerinden itibaren kıyı bölgelerde etkili olacağını kaydeden yetkililer, 15 Aralık'tan sonra hava sıcaklığının mevsim normallerine düşmesini beklediklerini kaydetti. Son iki ayın yağışlı ve soğuk geçmesinin ardından vatandaşlar kış hazırlıklarına hız verirken bir anda kendisini göstermeye başlayan sıcaklar, özellikle Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerini etkisi altına almıştı. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık sebebiyle birçok bölgede ağaçlar çiçek açmaya başladı. Hava sıcaklığının 20 derecenin üzerinde seyrettiği Aydın ve ilçelerinde kırlarda ve bazı ağaçlarda çiçek açtı. Havanın iyi olmasını fırsat bilen birçok kişi, hafta sonunu piknik yaparak değerlendirdi. Son tahminlere göre bugün de etkili olan pastırma yazı, akşam saatlerinden itibaren yerini yağışlı havaya bırakacak.

Yetkililere göre, Balkanlar üzerinden gelen yağışlı hava bu akşam saatlerinden itibaren kıyı bölgelerinde etkili olacak. Yarın akşam saatlerine kadar devam etmesi beklenen aralıklı sağanak yağışın, yarın geceden itibaren iç bölgelere doğru ilerlemesi bekleniyor. Hava sıcaklıklarında her hangi bir düşmenin söz konusu olmayacağını belirten yetkililer, 15 Aralık tarihinden sonra sıcaklıkların mevsim normallerine ineceğini kaydetti. Hafta sonuna kadar kıyı bölgelerde ikinci bir yağışın beklenmediğine işaret eden yetkililer, önümüzdeki hafta başından itibaren bölgede soğuk ve yağışlı havanın etkili olacağını tahmin ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious