Pastörize yumurta üretimi artacak mı?

Pastörize yumurta üretimi artacak mı?.7850
  • Giriş : 22.02.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın oğlu Abdullah Unakıtan'ın rakipleri, pastörize yumurta kullanımının yüzde 2'den yüzde 40'a çıkmasını istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın oğlu Abdullah Unakıtan'ın ürettiği "Unakıtan" markasıyla gündeme gelen pastörize yumurta alanında Türkiye'de toplam 2 firma faaliyet göstiriyor. Bu firmalardan biri, oğul Unakıtan'ın Balıkesir'deki tesisleri, diğeri ise İzmir Urla'daki PAY İzmir Pastörize Yumurta Sanayi ve Ticaret A.Ş. Oğul Unakıtan'ın Urla'daki rakipleri, ülkemizde pastörize yumurta kullanımının yüzde 2 düzeyinde kaldığını, bu rakamın yüzde 40'lar seviyesine çıkması gerektiğini söyledi. İPAY İzmir Pastörize Yumurta Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Demet Han Özok, özellikle pastane, otel, restaurant ve kafe tarzı yerlerde pastörize yumurta kullanımının yüzde yüz olmasını istedi. Bu oranın ABD'de yüzde 40, AB ülkelerinde yüzde 35'e kadar yükseldiğini vurguladı.

Aynı zamanda Mikrobiyolojist Demet Han Özok, evlerde bir şekilde yumurtayı ve elleri yıkayarak mikropları bir ölçüde uzaklaştırma şansı bulunmasına rağmen en az yüzlerce yumurta kırılan endüstriyel yerlerde hastalık riskinin daha büyük olduğunu dile getirdi. Özok, özellikle pastanelerde ve toplu yemek yenilen yerlerde pastörize yumurta kullanımının artması gerektiğini söyledi.

İpay firması olarak bir diğer özel firmayla birlikte yıllık bir milyon doları bulan ithalatın önüne geçtiklerini ifade eden Özok, mayonez, kek vb. ürünleri endüstriyel boyutlarda üreten birçok yerli ve yabancı ortaklı firmaya özel olarak dizayn edilmiş tanklarda pastörize yumurta temin ettiklerini, aynı zamanda küçük ölçekli kullanıcı olarak nitelendirilen otel, pastane, catering sektörüne yönelik ambalajlarda da ürünün sunulduğunu anlattı. Vatandaşlara direkt satış konusunda şimdilik ön çalışma yaptıklarını; ancak bu konuda bilinç düzeyinin artması gerektiğini anlatan Özok'a göre ürünün bozulmaması için hemen buzdolabına konulması gerekiyor. Bu nedenle daha ziyade endüstriyel firmalara satış tercih ediliyor.

"Direkt halka yönelik bir çalışmamız yok. Halk pek alışkın değil." şeklinde konuşan Özok, müşterilerinin üretimlerinden memnun kaldığını ve ithalatı durduklarını dile getirdi. AB uyum yasaları çerçevesinde gelişme sağlanabileceğini ifade eden Özok, kuş gribinin kendilerine fırsat oluşturduğunu, yeni oyuncuların sektöre girmek için hazırlık yaptıklarını dile getirdi. Özok, "Burada iş biraz da tüketiciye düşüyor. Pastaneye ya da restauranta giden vatandaşlarımız ürünün pastörize yumurtadan yapılıp yapılmadığını sormalı. Çünkü evde yumurta kırdığınızda elinizi yıkarsınız ama 100 bin yumurta kırıldığında kontrol daha da zordur." dedi.

Çok ortaklı bir yapısı olan İpay'da KÜTAŞ, Zorluer gibi grupların ortaklığı bulunuyor. İPAY'ın 100 bin tavuk bulunan kümeslerinden elde edilen yumurtalar makinelerde sarı ve beyaz olarak ayrılabiliyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nedim Çakır da pastörize yumurta tüketimine destek veriyor. Salmonella ve kuş gribinin bulaşma yollarından birinin yumurta kabuğu ve içi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Çakır, pastörizasyonun bu hastalıkları önleyebileceğini ifade etti.


PASTÖRİZE YUMURTA NEDİR?

Pastörize sıvı yumurta, yumurtaların uygun şartlarda otomatik makinelerde el değmeden kırılıp pastörizasyon işlemiyle tüm zararlı mikroplar yokedildikten sonra amaca uygun bir şekilde paketlenip kullanıma sunulması haline deniyor. İçinde hiçbir katkı maddesi veya koruyucu madde bulunmaz, tamamen doğal yumurtadan oluşur. Pastörize sıvı yumurta üretiminde amaç hijyenik, kullanım avantajları sağlayan, istenildiği şekilde elde edilebilen, yüksek ve aynı kalitede, uzun ömürlü ve kolay depolanabilen ürünler elde etmektir. Günümüzde birçok Avrupa ve Amerika ülkesinde kabuk üzerinde taşıdığı tehlikeli hastalıklar nedeniyle endüstriyel kullanıcıların (otel, pastane, yemekhane vb.) kabuklu yumurta kullanmaları kanuni olarak yasaktır. Hatta bu konuda o kadar ileri gidilmiştir ki, sabah kahvaltılarında yediğimiz katı yumurtanın bile salama benzeyen ticari formları yapılmıştır. Yine birçok ülkede yumurtadan yapılmış içecekler bulunmaktadır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious