Patara'da tarihi kalıntılar yandı

Patara'da tarihi kalıntılar yandı.20627
  • Giriş : 12.07.2008 / 16:04:00

Antalya'nın Kaş ilçesi Patara Beldesinde elektrik tellerinin sürtünmesi sonrasında meydana gelen ve bütün gece devam eden yangın tamamen kontrol altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İnsanlar günlük işlerine dönerken yangın nedeniyle dün gece boşaltılan oteller yeniden müşterilerini almaya başladı. Yangın sonrasında turizm kenti Patara, adeta siyah bir örtüye büründü.

Dün 17:30 sularında Kalkan Beldesi Antik kent Patara Bölgesi'nde bulunan, Özel Çevre Koruma alanında elektrik tellerinin birbirine çarpması sonrasında oluşan kıvılcımların etkisi ile başlayan orman yangını bugün sabah saatlerinde söndürüldü. 2 helikopter, 5 uçak, 30 arazöz ve 300'e yakın işçi ile müdahale edilen yangında 100 hektarı aşkın alan kül oldu. Yangında ayrıca 1 baraka ve 2 ev tamamen kullanılamaz hale geldi. Orman yangını nedeniyle Patara beldesi tamamen boşaltılmış, 1 otelin yangın sırasında kısmen yandığı açıklanmıştı. Otellerde kalanlar geceyi Kınık Jandarma Karakolu'nun bahçesi ve Ova Belediye Çay Bahçesinde geçirdi. Yangının kontrol altına alınmasıyla birlikte insanlar tekrar kaldıkları otellere geri döndü.

TARİHİ KALINTILAR SİYAHA BÜRÜNDÜ

Herhangi bir can kaybı yaşanmadan söndürülen yangın sonrasında beldede hayat normale dönerken, yangının en acı görüntüsü bölgede çalışma yapan arkeologlara yansıdı. Yangın, bugüne kadar yapılan kazılarla gün yüzüne çıkartılmış çok sayıda tarihi alanda da etkili oldu. Yangın esnasında binaları yangının ortasında kalan Akdeniz Üniversitesi Patara Kazı ekibi, canlarını kurtardılar ama her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği tarihi kalıntılar siyah örtüye büründü. Tarihi kiliselerden biri yangında tamamen kül olurken, Patara Kazı Heyeti Üyesi Prof. Dr. Havva Eşkan Işık, dün gece yaşadıkları yangının bugüne kadar yaşanan en kapsamlı büyük yangın olduğunu söyledi. Tamamen yanmış kilisenin içine gelerek incelemelerde bulunan Işık, böyle bir anı hiçbir bilim adamının yaşamak istemediğini söyledi. Yangının Antik tiyatro, meclis binası ve hamamların bulunduğu asıl merkeze ulaşmamasının sevindirici olduğunu ifade eden Işık, "Bu yıl için hazırladığımız kazı programımız vardı. Bu yangınla birlikte bütün programlarımız iptal oldu. Şimdi ilk işimiz zarar gören eserlerin yeniden temizlenmesi olacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*