Patates üreticisine kar darbesi

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

TÜRKİYE'nin ‘Patates Deposu' olarak bilinen Nevşehir'de, patates üreticileri kar ve soğuk hava nedeniyle zor durumda kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Recep Tunç, aşırı yağmur ve yağan kar nedeniyle hasat yapamadıklarını söyledi. 25 bin hektarlık alanda patates üretiminin yapıldığı kentte, halen 5 bin hektarlık alanda yaklaşık 150 bin ton patatesin hasat için beklediğini belirten Tunç, kar yağışı sonrası meydana gelebilecek 1 don nedeniyle hasadı yapılamayan patateslerin çöpe dökülme tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını belirtti. Tunç, şöyle dedi:

“Yılın ilk karı araç sahiplerini nasıl zincirsiz, kar tipi lastiksiz yakaladıysa biz patates üreticilerini de aynı şekilde yakaladı. Patates tarlalarının yüzde 30'unda henüz hasat yapılmamıştı. Yağmur ve kar sonrasında bu tarlalarda tarım makinelerinin çalışması imkansız hale geldi.”

Sel ve don olayları sonrası büyük zarar gören üreticilerin hükümet tarafından desteklenmesini istediklerini belirten Tunç, “Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde son 1 ay içerisinde don ve sel olayları yaşandı ve bu da üreticileri zor duruma soktu. Bu bölgelerdeki üreticilerin mağduriyetinin hükümet tarafından giderilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious