Patates ve soğan yüzleri güldürdü

Patates ve soğan yüzleri güldürdü.28130
  • Giriş : 13.05.2009 / 11:32:00

Çukurova'da, hasadına başlanan erkenci patates ile soğanın, geçen yılın aksine bu yıl oluşan yüksek fiyatlarla üreticisinin yüzünü güldürdüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Çukurova tarımının merkezlerinden Yumurtalık'ta, bu yıl, üreticinin alternatif ürünler arasında gördüğü erkenci patatesin kilosu tarlada 70 kuruş ile 1 TL arasında, soğanın kilosu ise 40-50 kuruş arasında alıcı buluyor.

Yumurtalık İlçe Tarım Müdürü Cihangir Çay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, patates fiyatlarındaki yükselişin, bu ürünün üretim merkezlerinden olan Nevşehir ve Niğde'de siğil hastalığının görülmesi ve patates ekim alanlarındaki daralmadan kaynaklandığını bildirdi.

Elverişli kırmızı toprak koşullarına sahip Yumurtalık'ın patates yetiştiriciliğinde cazip hale geldiğini belirten Çay, ''Bir başka yumrulu bitki olan soğan da bu yıl üreticisini üzmedi. Geçtiğimiz yıl üreticinin elinde kalan ve pek çok yerde toplama maliyetleri yüksek olduğu için hasat edilmeden tarlada bırakılan soğan, bu yıl üreticinin yüzünü güldürdü'' dedi.

Çay, ilçede yaklaşık 2.500 dekar arazide erkenci yemeklik patates üretimi yapıldığını ve dekarda ortalama 2,5 ton ürün alınmasının beklendiğini belirterek, ''Soğanda ise ekim alanları geçen yılki zarar nedeniyle daralınca fiyatlar yükseldi. Geçen yıl bin dekarda soğan ekimi yapılırken, bu yıl yaklaşık yüzde 30-40 daralma gözlendi'' diye konuştu.

ÇİFTÇİLER

Kırmızıdam köyünde çiftçilik yapan Diyap Soydut (56) ise 240 dekar arazide ektiği Latona cinsi erkenci yemeklik patatesi kilosu 1 TL'den İstanbul, Mersin ve Ankara'daki alıcılara sattığını belirtti.

Alıcıların kendilerinin gelerek ürünü tarladan aldıklarını belirten Soydut, ''İklim koşullarının iyi gitmemesi ve soğuk hava nedeniyle ürün veriminde yaklaşık yüzde 25 - 30 oranında düşüş meydana geldi. Ancak, buna rağmen hasat zamanının gecikmemesi nedeniyle satış fiyatımızın iyi olması da yüzümüzü güldürdü'' dedi.

Çiftçi Soydut, bu yıl hasat makinesi kullanmaları sayesinde de işçilik maiyetlerinden önemli tasarruf sağladıklarını anlattı.

Yumurtalık ilçesinde çiftçilik yapan ve bu yıl 40 dekar arazide soğan eken Ali Kurtulgan (40) ise geçen yıl üreticilerin büyük bölümünün zarar etmesi nedeniyle bu yıl soğan ekim alanlarının daraldığını, bunun da fiyatların yükselmesini sağladığını bildirdi.

Kurtulgan, soğanın dekarının bin 100 - bin 400 TL arasında değişen fiyatlarla alıcı bulduğunu, dekara masrafın ise 600 - 700 TL arasında değiştiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*