Patatesçiler dertli

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

Soğan ve patates üreticileri fiyatların düşüklüğünden şikayetçiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tarlada ürettikleri ürünleri satamadığı için büyük şehirlere giden üreticiler yetkililerden yardım bekliyor. Tarlada 40 kilo gelen bir torba patatesi 20 YTL, 25 kilo gelen bir torba kuru soğanı da 10 YTL'den satmalarına karşılık, alıcı bulamadıklarını belirten çiftçiler, ''Bu fiyatlar maliyetimizi bile karşılamıyor'' diye yakındılar.

Yozgat'ta en fazla kuru soğan üretiminin yapıldığı Aydıncık bölgesinde, bu yıl alternatif ürün olarak önerilen patates ekimini de yapan çiftçiler zarar ettiklerini belirtiyor. Soğana alternatif olarak patates eken Fevzi İncir, her iki üründe de pazar sorunu bulunduğunu ileri sürdü. Çiftçi İncir, ''Toptancı ve ihracatçı buralara gelmiyor. O yüzden iç piyasada kendi imkanlarımızla ürünümüzü pazarlamaya çalışıyoruz. Üretim fazla, talep az olunca da fiyatlar çok düşük oluyor'' diye konuştu.

Ürettikleri ürünleri Yozgat'ta pazarlayamadıkları için Ankara'ya gitmek zorunda kaldıklarını dile getiren üreticiler, bunun da maliyetleri daha da artırdığına dikkat çekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious