Patenti alınarak tescillenen "Adana kebabı" mahkemelik

Patenti alınarak tescillenen
  • Giriş : 14.09.2007 / 14:06:00

Adana Ticaret Odası (ATO) tarafından patenti alınarak tescillenen "Adana kebabı" mahkemelik oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

 Kentin en eski kebap ustalarından Cevdet Menekşe, ATO'nun kriterlerinin yanlış olduğunu savunarak standardın düzeltilmesi için dava açtı.

"Adana kebabı ya hiç tescil edilmemeli ya da doğru tescil edilmeliydi" diyen Menekşe, şunları söyledi: "Adana kebabının malzemesi 1-1.5 yaş arası erkek koyun etinden oluşur. Etin yüzde 20'si makine ile kıyılır, geri kalanı elle kıyılır. Çünkü, tamamı makine ile kıyıldığında şişe saplama ve pişirme sırasında kopmalar oluşuyor. Kebaba yüzde 5 oranında taze kırmızı salçalık biber ve tuz haricinde kesinlikle baharat ya da salça konulmaz."

Tescil standardında bir kişilik Adana kebabında 180 gram et olmasının öngörüldüğünü vurgulayan Menekşe, "Kebabın orijinalı 100 gramdır. Halk arasında 'beyti' olarak da bilinen duble kebap ise 200 gramdır" dedi.

Kebap pişerken yelpaze kullanılır

Adana kebabı tescili alanların hiçbirinin 180 gram standardına uymadığını, dolayısıyla herkesin suç işlediğini iddia eden Menekşe, müşterilerin, bu sertifikayı işyerine asan kebapçıları şikâyet etme hakkı bulunduğunu söyledi. Menekşe, patent standardında kebap pişirilirken, yelpaze ya da vantilatör kullanımının da yasaklandığını belirterek, "Oysa, vantilatör ya da yelpaze kebabın duman kokmasını önler. Bu yöntem çok eskiden beri kullanılır" dedi. Standarttaki yanlışların düzeltilmesi için ATO'ya yaptığı yazılı başvurudan olumlu sonuç alamadığını söyleyen usta Menekşe, avukatı aracılığıyla mahkemeye başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious