Patetes soyarak başladı şimdi ihracat yapıyor

Patetes soyarak başladı şimdi ihracat yapıyor.28130
  • Giriş : 05.06.2009 / 13:22:00

29 yıl önce kurulan ve 24 yıl önce de patates soyma makinesi ile makine üretimine başlayan Bursa firması İnoksan, bugün birçok ülkeye endüstriyel mutfak ürünleri ihraç ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


İnoksan Mutfak Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin Projeli Satış Grup Müdürü Fatih Güceyü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de ileri teknolojiyle endüstriyel mutfak ekipmanları üreten firmalarının, alanında lider olduğunu söyledi.

Bursa'da küçük bir atölyede 1980 yılında kurulan İnoksan'ın 1985 yılında patates soyma makinesi ile üretime başladığını vurgulayan Güceyü, ardından bulaşık yıkama makinesi, kuzine ve pasta-börek fırını ile üretimlerini genişlettiklerini anlattı.

Bugün endüstriyel mutfak ekipmanlarının yüzde 90'ından fazlasını üretebilir kapasite ve teknolojiye sahip olduklarını dile getiren Güceyü, şöyle devam etti:

''Buzdolabı, bulaşık makinesi, fırın, yemek hazırlama üniteleri, patates soyma makineleri, pişirme gereçleri gibi endüstriyel mutfakta akla gelecek her türlü makine ve ekipmanı üretiyoruz. Oteller, büyük lokantalar için proje hazırlayıp ürün yapıyoruz. Aynı mutfak ürünlerini gemiler için de üretiyoruz. Yük gemileri için özel çelikten ürün tasarlıyoruz. Gemilere kurulan sistemler neme karşı dayanıklı paslanmaz çelikten yapılıyor. Türkiye'nin en modern üretim hattına sahip firmalardan biriyiz.''

Güceyü, firmalarının ihracata, 1990'lı yıllarda başladığını ve Avusturya, İsveç, Bulgaristan, Almanya, Belçika, Afrika ve birçok Orta Doğu ülkesine ürün gönderdiklerini belirterek, bu ülkelerde büyük ve ünlü otel gruplarının mutfaklarını yaptıklarını anlattı.

Ürünlerinin önemli bölümünü iç piyasaya verdiklerini, yüzde 15-20 gibi bir bölümün ihracata gittiğini anlatan Güceyü, 2008 yılında 8 milyon avroluk ihracat yaptıklarını bildirdi.

Güceyü, halen birçok ülkede görüşmelerinin sürdüğünü, Orta Asya ve Uzakdoğu pazarlarına girmeye çalıştıklarını ifade ederek, ''Dubai'deki ünlü otellerle görüşmelerimiz sürüyor. Yeni pazarlarla birlikte, krize rağmen 2009 ihracatımızı 10 milyon avroya çıkarmayı hedefliyoruz. Dünyanın böylesine etkilendiği bir dönemde ihracatta yüzde 25'lik artış çok önemli'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*