Patlama Adana'yı sarstı

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Adana’da gerçekleşen patlamada yaralı sayısı arttı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adana Valisi Cahit Kyraç, Emniyet Müdürü Mehmet Cebe ile patlamalar sonra olay mahaline gelerek inceleme yaptı. İlk patlamanın olduğu OYAK Bank ile ikinci patlanın meydana geldiği büfe civarında inceleme yapan ve emniyet yetkililerinden bilgi alan Kıraç, patlamaların toplumun huzurunu bozmaya yönelik olduğunu söyledi.

Kıraç, ilk patlamanın ses bombası, ikincisinin ise parça tesirli bomba olduğunun tahmin edildiğini belirterek henüz saldırıları üstlenen örgüt olmadığını söyledi.

Emniyet birimlerinin her 2 patlama ile ilgili çalışmasını sürdürdüğünü kaydeden Kıraç, faillerin en kısa sürede yakalanması için çalışma başlatıldığını vurguladı.

Kyraç, "Herkese geçmiş olsun diyorum. Hain saldırıyı kınıyorum. Vatandaşlarımızın huzurunu bozmaya yönelik bu tür eylemlerin halkımız tarafından da kınandığını düşünüyorum. Failler yakalanıp adli mercilere teslim edilecektir." dedi.

Vali Cahit Kyraç’ın verdiği bilgiye göre olaylarda 8’i polis memuru 17 kişi yaralandı. Yaralılardan ikisinin polis okulunda öğrenci olduğu ve yaz döneminde asayiş ekiplerinde staj yaptıkları belirtildi.

Yaralylardan biri polis memuru diğeri vatandaş 2 kişinin sağlık durumunun ağır olduğu ve Yüreğir Başkent Hastanesi’nde ameliyata alındıkları kaydedildi.

Patlamalar sonrasy yaralılara kan verilmesi için telsizden anons yapıldı ve hastaneler kan vermek için gelen emniyet görevlileri ile doldu. Hastanelerin acil servisleri de yaralı sayısının fazla olabileceği düşüncesiyle boşaltıldı.

VATANDAŞIN MERAKI YARALI SAYISINI ARTIRDI

OYAK Bank’ta meydana gelen patlama sonrasy vatandaşların çevrede birikmesi yaralı sayısını artıran etkenlerden biri oldu.

ATM’deki patlama sonrasy olay yerine gelen Çevik Kuvvet, bomba uzmanları, asayiş polisi güvenlik kordunu oluşturarak vatandaşları uzaklaştırmaya çalıştı. Bu esnada Ali Münif Yeğenağa Caddesi trafiğe kapatıldı.

Polisin vatanda?lara yönelik, "dağılın, uzaklaşın, aksi halde güç kullanılacak" yönündeki uyarısı dikkate alınmadı. İşyerlerinin ve yaya trafiğinin de yoğun olduğu bölgede polisin çalışmasını merakla izleyen vatandaşlar ikinci patlama ile sarsıldı.

Bankaya 30 metre uzaklykta meydana gelen ve parça tesirli bomba olduğu tahmin edilen bomba konulduğu çöp kutusunda patlayınca yaralı sayısı birden yükseldi.

Bölgeyi güvenlik kordonuna alan polisler başta olmak üzere izleyici vatandaşlardan toplam 17 kişi yaralandı. Adının açıklanmasını istemeyen Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli bir müdür şehir merkezlerindeki bu tür olaylarda önce dikkatlerin bir noktaya çekildiğini ardından seri patlamaların meydana getirildiğini söyledi.

Vatanda?ların ve emniyet birimlerinin bir yerde toplanmasının toplumda huzura bomba koymak isteyenlerin temel hedefi olduğu vurgulandı. İkinci patlamada esas hedefin emniyet güçleri olabileceğine dikkat çekildi.

İHBAR BOŞ ÇIKTI

Öte yandan ard arda patlayan 2 bomba sonrası emniyet birimlerine Seyhan Nüfus Müdürlüğü ile Seyhan Kaymakamlığı’nda bomba olduğu yönünde ihbar geldi.

Her 2 kurumun da bulundu?u binalar kısa sürede boşaltılarak terörle mücadele şubesinde görevli polislerce arama yapıldı. Aramalarda herhangi bir şüpheli paket veya bomba emaresine rastlanmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious