Patlama sonrası gözaltılar çoğalıyor!

Patlama sonrası gözaltılar çoğalıyor!.10284
  • Giriş : 24.08.2008 / 06:19:00
  • Güncelleme : 24.08.2008 / 00:03:20

İzmir'in Konak ilçesinde önceki gün meydana gelen patlamayla ilgili gözaltına alınanların sayısı 8'e çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır'da yakalanan ve saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen Z.B'nin de aralarında bulunduğu 4 kişi uçakla İzmir'e getirildi.

Alınan bilgiye göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin bugün gerçekleştirdiği operasyonlar kapsamında, olayla bağlantılarının bulunduğu gerekçesiyle İzmir ve Diyarbakır'da birer kişi daha yakalandı ve 6 olan gözaltı sayısı 8'e çıktı.

Otomobili olay yerine park ettiği, bomba düzeneğini kurarak ateşlediği ileri sürülen Z.B. ile olayda Z.B'ye ''keşif yapma, malzeme temin etme'' yardımında bulundukları iddia edilen ve İzmir'de yaşadıkları belirlenen G.D, R.S, E.D, Diyarbakır'da yakalanmalarının ardından, uçakla İzmir'e getirildi.

Sağlık raporu alınan zanlılar, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü.

OGS'DEN ÖDEME YAPMADAN GEÇMİŞ

Diyarbakır'dan İzmir'e gelen Z.B'nin, olaydan önce İstanbul'a giderek üzerinde ''34 UA 9521'' sahte plaka bulunan çalıntı otomobili satın aldığı, otomobille Boğaziçi Köprüsü'nden para ödemeden Otomatik Geçiş Sistemi'ni (OGS) kullanarak geçtiği ve kameralara görüntüsünün kaydedildiği öğrenildi.

Patlamanın ardından plakayla ilgili tüm güvenlik ve karayolları birimleriyle temasa geçen İzmir polisi, aracın Boğaziçi Köprüsü'nde güvenlik kamerasına yakalandığını öğrenince, görüntüleri istedi.

Aynı otomobil ve kişinin görüntüleri, otoban giriş çıkışlarında ve güzergahtaki bazı benzin istasyonlarında da tespit edildi. Otomobili kullanan kişinin fotoğrafını ele geçiren İzmir polisi, tüm il emniyet müdürlükleriyle yaptığı bilgi alışverişi sonucu, bu kişinin Z.B. olduğunu ve Diyarbakır'da bazı yasa dışı gösterilere karıştığı gerekçesiyle kaydının bulunduğunu tespit etti. Daha sonra Z.B'nin İzmir'den kiraladığı otomobille Diyarbakır'a hareket ettiği belirlenince, operasyon başlatılarak zanlılar yakalandı.

İZMİR'DEKİ ZANLI KISA SÜRE ÖNCE YİNE GÖZALTINA ALINMIŞTI

Operasyonun parçası olarak İzmir Kadifekale'de T.S, A.S, C.S. ve M.A. gözaltına alınırken, 4 ayrı evde özel eğitimli köpeklerle bomba araması yapıldı. C.S'nin evinde plastik patlayıcı parçaları, bomba düzeneğinde kullanılan malzemelerin ele geçirildiği öğrenildi.

Öte yandan T.S'nin, kısa süre önce İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonda, ''terör örgütü elebaşısını övmek ve propagandasını yapmak'' suçlamasıyla, DTP İl Başkanıyla birlikte gözaltına alınanlar arasında bulunduğu, sevk edildiği savcılık tarafından serbest bırakıldığı öğrenildi.

İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde gözaltında tutulan 8 zanlının sorgularının sürdüğü bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*