Patlamada ölenlerin ailelerine maaş bağlanacak

  • Giriş : 04.02.2008 / 06:29:00
  • Güncelleme : 04.02.2008 / 01:20:29

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Zeytinburnu'nda gerçekleşen patlamada ölenlerin aileleri ile yaralananlara maaş bağlanacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Slovenya dönüşü Zeytinburnu'ndaki patlamada yaralananları tedavi gördükleri hastanelerde ziyaret etti. İlk olarak Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelen Bakan Çelik, yaralıların sağlık durumu hakkında doktorlardan bilgi aldı. İstanbul Valisi Muammer Güler ile birlikte yaralıları ziyaret ederek bir süre sohbet eden Çelik, patlamada ölenlerin aileleri ile iş görmezlik raporu verilenlere maaş bağlanacağını, hasar gören işyerlerinin SSK ve Bağ-Kur borçlarının ise 6 ay ile 1 yıl süreyle erteleneceğini açıkladı. Maaş ödemelerinden sigortasız çalışan işçilerin de yararlanacağını belirten Bakan Çelik, iş güvenliği ve sosyal güvenlik alanlarındaki çalışmalarının Meclis'te olduğu bir sırada meydana gelen patlamanın kendilerini üzdüğünü ifade etti. 90 kişilik bir teftiş kurulunun İstanbul'daki sanayi bölgeleri ve işyerlerinde denetim yapacağını açıklayan Bakan Çelik, kayıtdışına karşı denetimlerin diğer illerde de süreceğini kaydetti. Konuyla ilgili çalışmaların TBMM'de olduğunu belirten Faruk Çelik, patlamanın çözüme yönelik çalışmalar sırasında meydana gelmesinden üzüntü duyduklarını dile getirdi.

Patlayıcı maddelerin bulunduğu işyerlerinin ruhsatının kendi bakanlığının denetiminde olduğu bilgisini veren Çelik, patlamanın meydana geldiği havai fişek ve maytap imalathanesi sahibinin sadece bir işçi çalıştırdığını beyanında bulunduğunu belirtti. Çelik, konuyla ilgili suçlu arama peşinde olmadıklarını ifade ederek, kayıt dışıyla mücadelede vatandaşların, sivil toplum örgütlerinin ve yerel yönetimlerin sorumlulukları olduğunu söyledi. Vatandaşları ihbarda bulunmaya çağıran Bakan Çelik, kayıt dışıyla mücadelede cezaların yetersizliğinden yakındı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve İstanbul Valisi Muammer Güler, Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin ardından Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne geçerek burada tedavi gören yaralıları da ziyaret etti. Bakan Çelik, sorunlarını dinlediği yaralılara maaş müjdesini verdi. Yararlı yakınları ise tüm tedavi masraflarının devlet tarafından karşılanacağını söyleyen Bakan Çelik ve Vali Güler'e teşekkür etti.

Zeytinburnu'nda kaçak havai fişek ve maytap imalathanesinde meydana gelen ve 23 kişinin hayatını kaybettiği patlamada yaralanan 4 kişi Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 4 kişi de Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi görüyor. Hastane yetkililerinden alınan bilgilere göre tedavi altındaki yaralıların hayati tehlikeleri bulunmuyor.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious