Patlamamış havan mermisi canından etti

Patlamamış havan mermisi canından etti.9615
  • Giriş : 21.09.2008 / 16:13:00

Batman'ın Sason İlçesi'ne bağlı Balbaşı Köyü'nde patlamamış havan mermisini kurcalayan 11 yaşındaki Ömer Soysal öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vücudu tamamen parçalanan Soysal'ın kopan sol kolu ise arazideki tüm aramalara rağmen bulunamadı.

Ömer Soysal, Sason İlçesi'ne bağlı Balbaşı Köyü'nde 12 yıl önce güvenlik nedeniyle boşaltılan harabe evlerin arasında dolaşırken önceki gün saat 18.00 sıralarında arazide patlamamış havan mermisi bularak kurcaladı. Daha sonra bunu taşla parçalamaya çalışan Ömer Soysal, meydana gelen şiddetli patlama sonucu öldü. Patlamanın şiddetiyle vücudu tamamen parçalanan Ömer Soysal'ın kopan sol kolu ailesi ve köylülerin tüm aramalarına rağmen bulunamadı.

Köylerinin 12 yıl önce güvenlik gerekçesiyle boşaltıldığını, tüm evlerin uzun zaman boş kalması nedeniyle harabe olduğunu, yaz aylarında köyde çadır kurup hayvancılık yaptığını belirten babası, 32 yaşındaki Veysi Soysal, şöyle dedi:

“KARDEŞİM DE GÖZLERİNİ VE ELLERİNİ KAYBETTİ”

“4 çocuğumdan en büyüğü Ömer İlköğretim Okulu 3'üncü sınıf öğrencisiydi. İftar saatine az bir zaman kala hayvanları bir araya toplamak için yıkık evlerin arasına girdi. Kısa süre sonra büyük patlamayla irkildim. Olay yerine koştuğumda oğlum kanlar içindeydi. 6 yıl önce de kardeşim Yusuf Soysal, tarlada çalışırken bulduğu patlamamış havan mermisini kurcalayınca meydana gelen patlamada gözlerini ve ellerini kaybetti. Kısa süre öncede Köy okulunun yakınında gördüğümüz mayının etkisiz hale getirilmesi için güvenlik güçlerinden yardım istedik. Köyümüzün çevresindeki arazilerde halen imha edilmeyen çok sayıda patlayıcı madde köylülerin korkulu rüyası olmuş. Olayda kimin ihmali varsa davacı olacağım.”

Oğlunun sadece 2 gün okula gidebildiğini belirten baba Veysi Soysal, “Zor şartlar altında yaşıyoruz. Buna rağmen çocuğumu okula göndermek için hiçbir şeyden kaçınmadım. Köydeki okul 2 gün açık kaldı. Öğretmen, Batman'a tayin olunca çocuklar okula gidemedi. Ömer, okumak için Batman'a gitmemizi istiyordu. Maddi durumumuz buna elvermediği için köyde kalmak zorundayız. Jandarma olay yerinden parçaları topladı. Soruşturma sürüyor” diye konuştu.

Sason Devlet Hastanesi'nde otopsisi yapılan Ömer Soysal'ın cenazesi Balbaşı Köyü'nde gözyaşları arasında toprağa verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*