Patlamanın kaynağı bomba çıktı!

  • Giriş : 12.05.2007 / 00:00:00

İzmir'in Bornova ilçesi Özkanlar pazar yerinde yapılan incelemede, patlayıcının, tezgahların arka kısmına bırakılan bir bisikletin üzerinde olduğu belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaralananların Ege Üniversitesinde tedavi altına alındığı, el ve ayaklarından hafif yaralanan 3 kişinin de olay yerindeki ambulanslarda ilk tedavilerinin yapıldığı belirtildi.

Patlama nedeniyle birçok pazar tezgahı zarar görürken, yakında bulunan ev, iş yeri ve otomobillerin camlarının kırıldığı görüldü.

-GÖRGÜ TANIKLARI-

Pazaryeri esnaflarından Hasan Bakan, patlamayla ilgili şunları söyledi:

''Sabah saatlerinde pazar yerinde tezgahımızı kurmuş, sohbet ediyorduk. Bir anda patlama oldu. Kendimizi yerde bulduk. Çevremdeki arkadaşlarımdan bazılarının yaralandığını gördüm. Hemen yakındaki araçlara taşıdık yaralıları. Patlamanın olduğu yerde daha önceden bir bisiklet duruyordu ve bisikletin arkasında mavi bir poşet vardı. Baktığımızda bu bisikletin ve poşetin paramparça olduğunu gördük. Ancak bu paketin kim tarafından konulduğunu görmedik.''

Patlama yerinde bulunan esnaf Halil Şafak ise ''Patlamanın ardından yaralı arkadaşlarımızı ambulans beklemeden, kendimiz araçlarla gönderdik. Yaralıların ikisinin durumu ağır görünüyordu'' dedi.

Olayın ardından pazar yerine gelen çok sayıda polis ekibi bölgede çalışma yapmaya başladı. Kimlik Bildirme ve Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, Kriminal inceleme için patlayıcının parçalarını topladılar.

Bölgede uygulama yapan asayiş, karakol ve terör ekipleri, patlayıcıyı bırakan kişi ya da kişilerin yakalanması için geniş çaplı operasyon başlattı.

İZMİR VALİSİ CAHİT KIRAÇ OLAY YERİNDE İNCELEME YAPTI

Patlamayla ilgili İzmir Valisi Cahit Kıraç, insanlık dışı bu saldırıyı lanetle kınadığını, bu saldırının devletin çalışmasını engelleyemeyeceğini söyledi.

İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile patlamanın meydana geldiği pazar yerine gelen Vali Kıraç, inceleme yaptı, bilgi aldı. Patlamayla ilgili gazetecilere bilgi veren Vali Kıraç, olayın sabah saat 09.18 civarında meydana geldiğini belirtti.

Vali Kıraç, şu bilgileri verdi:

''Pazar yerinin yakınında bisiklet üzerine konulan çantadaki patlayıcının patlaması sonucu 15 kişi yaralandı. Bunlardan 13'ü Ege Üniversitesi, ikisi Bornova Devlet Hastanesinde tedavi görüyor. Yaralılardan Hatem Kaval adlı vatandaşımızın ayaklarının durumu ağır, yalnız kopma yok. Patlamanın mahiyeti hakkında şu anda tespit henüz yapılmadı. Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğüne bağlı uzman polisler çalışma yapıyor. Akşamdan konulan bisikletin üzerindeki patlayıcının infilak etmesi sonucu olay meydana gelmiş. Bombanın içeriği ve neden konulduğu belli değil. Parça tesirli mi araştırılıyor. Çevreye saçılan parçalar patlama sonucu parçalanan bisikletin parçaları da olabilir, bomba parçaları da olabilir. Bu, kriminal inceleme sonucu belli olacak. ''

Patlamanın insanlık dışı olduğunu ve lanetle kınadığını belirten Vali Kıraç, ''Bu saldırılarla devletin çalışması engellenemez. Halkımız sakin olsun'' dedikten sonra, yaralanan 15 kişinin isimlerini verdi:

''-Hatem Kaval, Mustafa Önal, Ramazan Bayrak, İrfan Karagöl, Ela Akgül, Nadir Bayındır, Fikriye Ulucak, Şakir Kaplan, Mutlu Kaval, Erdoğan Berber, Orhan Karatay, Gökhan Karagöl, Çiğdem Özdemir, Veli Pinek, Devrim Osmanoğlu.''

Yaralılardan Çiğdem Özdemir ile Devrim Osmanoğlu'nun Bornova Devlet Hastanesinde, diğerlerinin Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi gördüğü bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu olay yerinde

İzmir'in Bornova ilçesindeki pazar yerinde 13 kişinin yaralanmasına neden olduğu bildirilen patlamanın ardından, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu olay yerinde incelemelerde bulundu ve Ege Üniversitesi Hastanesindeki yaralıları ziyaret etti.

Aziz Kocaoğlu, Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan ile patlamanın meydana geldiği pazar yerine gelerek inceleme yaptı ve emniyet yetkililerinden bilgi aldı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kocaoğlu, patlamada yaralananların büyük bölümünün Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine, 2 kişinin de Bornova Devlet Hastanesine kaldırıldığını bildirdi.

Kocaoğlu, yaralılardan birinin durumunun ağır olduğunu söyledi.

Saldırının pazar yerinde yapılmasını, ''insana yönelik'' olarak niteleyen Kocaoğlu, ''Korkutmaya yönelik bir saldırı değil, tamamen cana kast edilmiş. Ancak can kaybının olmaması sevindirici'' dedi.

Aziz Kocaoğlu daha sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisindeki yaralıları da ziyaret etti.

Kocaoğlu, burada da gazetecilere şu açıklamayı yaptı:

''Bir çoğunun hafif sıyrıklarla kurtulması sevindirici. Pazar yerinde gerçekleşen bu olay direkt insana yönelik, katliama yönelik bir saldırıdır. Böyle bir saldırının bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz. Cumhuriyet Mitingiyle birleştirmek ne derece doğru bilmiyorum, ikisi ayrı konu. Şahsi fikrim bağdaştırmamak gerektiği. Yarınki mitingle ilgili gerekli önlemler alınacak ve katılım sağlanacaktır. Hiç kimsenin gelmemezlik yapacağını sanmıyorum.''

-YARALILARIN KİMLİKLERİ-

Patlamada yaralanan 13 kişinin isimleri şöyle:

Mustafa Önal, Ramazan Bayrak, İrfan Karagöz, Ela Akgül, Fikriye Ulucak, Orhan Karatay, Şakir Kaplan, Mutlu Kaval, Hatem Kaval, Erdoğan Berber, Gökhan Karagöz, Veli Piknik ve Naim Bayındır.

Yaralılardan Hatem Kaval'ın ayak bileğinden ağır biçimde yaralandığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious