Patlamanın sebebi ihmal mi?

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'daki 7. Kolordu Komutanlığı'na ait lojmanda kalorifer kazanının patlaması sonucu 8 kişinin ölmesiyle ilgili olarak büyük bir skandal ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devridaim vanası kapalı olduğu için patlayan kazanı önceki gün 3 çocuğun tamir ettiği ve kaynak yaptıkları belirlendi.

Gözaltına alınan çocuklardan ikisi Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi, biri de Yenişehir Polis Karakolu'nda ifadeleri alındı. 3 kişi, bugün hakim karşısına çıkarılacak.

7. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı, olayın askeri suç niteliği taşımaması nedeniyle hazırlanan evrakı görevsizlik kararıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Nöbetçi savcılık cesetler üzerinde otopsi yaptıktan sonra Adalet Komisyonu da bir inşaat mühendisi ile bir makine mühendisinden bilirkişi raporu istedi.

Enkazdan ve çevresinden toplanan metal artıklar da sabotaj ihtimaline karşı Emniyet Müdürlüğü Kriminal Laboratuvarı'nda incelemeye alındı. Emniyetin şuana kadar sabotaj niteliği taşıyan herhangi bir bulguya rastlamadığı öğrenildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak olayın ardından ikisi kaloriferci, üçü de tamirci olmak üzere 5 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Gözaltına alınan Sabri Arıcı(17) Yenişehir Polis Karakolu'nda, Remzi Pamuk(13) ve Mehmet Arıcı'nın da (16) Diyarbakır Çocuk Şubesi'nda gözaltında tutuluyor.

Patlamadan 1 gün önce kazana kaynak yaptığı öğrenilen çocukların Çocuk Şube Müdürlüğü'nde bir çocuk savcısıne verdikleri ifadelerinde, kazanı tamir ettiklerini söyledikleri belirtildi.

Çocukların ustalık belgelerinin olmadığı öğrenilirken, tamir ücreti olarak 80 ya da 100 YTL aldıkları kaydedildi.

Çocuk tamircilerin, askeri birlik içerisindeki kalorifer kazanlarını defalarca tamir ettikleri öğrenilirken, son olayda da apartman kapıcısı Mustafa Baran'ın kendileri cağırması üzerine tamir yaptıkları verdikleri ifadelerde yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious