Patlamayla ilgili 5 gözaltı

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, 7. Kolordu Komutanlığı lojmanındaki patlamayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirterek, 5 kişinin gözaltında olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Olayda 6 kişinin yaralı kurtarıldığını anlatan Kavak, 7 vatandaşın ise enkaz altından ölü halde çıkarıldığını ifade etti.

Olayın terör saldırısı olup olmadığını yönündeki sorulara ise Başsavcı Kavak, "Gözaltına alınan 5 kişinin şimdiye kadar terör örgütleriyle bir bağlantısı bulunamadı. Olayın yüzde 95 kazan dairesindeki basınçtan kaynaklandığı düşünüyoruz. Başsavcılığımız tarafından görevlendirilen bilirkişiler nezaretinde hemen olay yerinde keşif yapıldı. Tespit tutanağı tanzim edildi. Söz konusu olayın neden meydana geldiğinin net olarak belirlenmesi açısından bilirkişiler tarafından düzenlenecek raporlar beklenmektedir. Bilirkişi raporları dosyaya ibraz edildiğinde kamuoyuna bilgi verilecektir." diye konuştu.

Binanın 1985'li yıllarda yapıldığını ifade eden Kavak, inşaatı yapan firmayla ilgili patlamaya sebebiyet verecek bir ihmal bulunması halinde gerekenin yapılacağını kaydetti.

Başsavcı Kavak, olayda Aybüke Demirbağ, Ahmet Demirbağ, Hatice Demirbağ, Ada Sena Polat, Rana Polat, Halime Polat ve Mustafa Ünsal'ın hayatını kaybettiğini, Elif Tunçkaya, Ayhan Akalın, Berat Akalın, Emrah Hüsnü Durkan, Selman Seven ve Nuray Demirbağ'ın da yaralı olarak kurtarıldığını ifade etti.

Enkazdaki son kişinin de cesedi çıkarıldı

Diyarbakır'daki askeri lojmanda meydana gelen patlama sonucu bir bölümü yıkılan binanın enkazı altındaki son kişinin de cesedi çıkarıldı. Enkaz kaldırma çalışmalarına yarın başlanacağı bildirildi.

7. Kolordu Komutanlığı Kurtoğlu Askeri Lojmanları'ndaki Şahinkaya Apartmanı'nda kalorifer kazanının patlaması sonucu meydana gelen çökmenin ardından başlatılan kurtarma çalışmaları tamamlandı. Enkaz altındaki son kişinin de cesedi çıkarılırken, patlamada ölenlerin sayısı toplam 8'i buldu.

Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı Kurtoğlu Lojmanları'ndaki Şahinkaya Apartmanı'nın kazan dairesi 11 Aralık 2006 tarihinde sabah saatlerinde patlamış ve binanın yarısı çökmüştü. Patlamada, 8 kişi hayatını kaybetmiş, 8 kişi de yaralanmıştı.

Patlamada ölenlerin kimlikleri şöyle:

''Halime Polat (29), Rana Polat (7), Ada Sena Polat (1), Aybüke Nisa Demirbağ (3 aylık), Hatice Demirbağ (52), Ahmet Demirbağ (1), Mustafa Buğra Ünsal (8), Gamze Köse.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious