Patlamayla ilgili gözaltına alınanlar adliyeye çıkarılacak

Patlamayla ilgili gözaltına alınanlar adliyeye çıkarılacak.11786
  • Giriş : 11.01.2008 / 13:47:00

Atalay, Diyarbakır'daki patlamayla ilgili olarak gözaltına alınanların bugün adliyeye çıkarılacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Atalay, TRT Genel Müdürlüğüne atanan İbrahim Şahin'i ziyaret ederek, kutladı.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atalay, Diyarbakır'daki patlamaya ilişkin soruşturma kapsamında, şu anda 9 kişinin gözaltında olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Çok sayıda patlayıcı, silah ve diğer malzemeler ele geçirildi. Değişik yerlerde, Diyarbakır'ın içinde ve dışında... Bugün biliyorsunuz gözaltının son günüdür. Düzenlenen fezlekeyle, gözaltında olanlar adliyeye çıkarılacak. Artık hakimler değerlendirmeyi yapacak, kararlarını verecek. Ama ben şunu ifade edebilirim; Çok ileri şekilde deliller, belgeler, ifadeler ortaya çıktı. Zaten bugün Diyarbakır'da da yargıya çıkmadan önce arkadaşlarımız açıklama yapacaklar. Elde edilen, özellikle patlayıcı, silah ve diğer unsurları basınımıza gösterecekler. Tabii sonrası da takip edilecek.

Yargı safhasında da yine belki yeni izler söz konusu olacak. Ama mevcut gözaltı süresi dolduğu için ve mümkün olabildiğince mevcut şartlarda da ulaşılabileceklere ulaşıldığı için bugün adliyeye çıkarılmış olacak.''

Öğrencilerden şehitler verildiğini, askerlerin ve sivillerin yaralandığını belirten Atalay, hastanede halen 4 ağır yaralının bulunduğunu ifade etti. Ülke genelinde topumun hem büyük üzüntüsünün ve hem de büyük tepkisinin olduğunu söyleyen Atalay, ''En büyük tepkiyi de aslında Diyarbakır halkı kendisi gösterdi. Çünkü Diyarbakır, terörden en büyük zarar gören bölgemiz ve şehrimiz. Dün yine sivil toplum kuruluşlarının Diyarbakır'da sessiz bir yürüyüşü ve protestosu oldu. Adeta bütün şehir buna katıldı'' diye konuştu.

Atalay, olayla ilgili soruşturma kapsamında Emniyet güçlerinin çok çalıştığını belirterek, teşekkür etti.

Bakan Atalay, bir gazetecinin, ''Yakalanan failin bombacı olduğu, pişmanlık duyduğunu ifade ettiği'' yönünde basında haberleri hatırlatması üzerine şunları kaydetti:

''Biz, bu gelişmeleri çok önemli görüyoruz. Acı gelişme, kayıplar verdik ama bu olay özellikle Diyarbakır'da ve bölgemizde terör örgütüyle ilgili çok yeni, çok farklı değerlendirmeleri de getirdi. Özellikle de emniyet güçlerimizin çok hızlı hareket etmesi, ileri sonuçlar alması çok sevindiricidir. Bu gelişmelerin, olayın bütün boyutlarının daha ortaya çıkması, çıkacak olması bölge halkını da önemli olarak etkileyecektir. Terör örgütü de burada ne kadar aciz ve zor durumda kaldığını zaten gördü.''

Bakan Atalay, emniyet güçlerinin, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının nezaretinde yürütülen başarılı çalışmaların bundan sonra, yargı süreci içinde devam edeceğini kaydetti.

İçişleri Bakanı Atalay, olayın ve sonuçlarının, faillerinin, yapılışının tam ortaya çıkmasının bölgede, Diyarbakır'da eğer varsa hala az sayıda teröre, terör örgütüne sempati duyanların düşüncelerini çok değiştirdiğini ve değiştireceğini zannettiğini söyledi.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in görevine başlamasından dolayı kutlamak için kuruma geldiğini belirten Atalay, daha önceki bakanlık görevi döneminde TRT'nin kendi sorumluluğundaki bir kurum olduğunu anlattı. Bakan Atalay, Şahin'in başarılı bir kamu yöneticisi olduğunu ve başarılara imza attığını söyledi.

Şahin de Bakan Atalay'a teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious