Patlayıcı yüklü minibüsle ilgili derin ilişki yok ama derin ihmal var

Patlayıcı yüklü minibüsle ilgili derin ilişki yok ama derin ihmal var.13690
  • Giriş : 19.11.2007 / 12:26:00
  • Güncelleme : 19.11.2007 / 13:15:32

Erdoğan’ın talimatı üzerine harekete geçen Başbakanlık Teftiş Kurulu, patlayıcı yüklü minibüsle ilgili incelemesini tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kurul, 500 kilo PETN patlayıcı yüklü minibüsün yolculuğunda ‘derin’ ilişki bulamadı. Ancak, patlayıcı minibüsle ilgili olarak Gümrük Müsteşarlığı ile Makina Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKEK), ağır ihmal suçunu işlediklerini tespit etti. Teftiş Kurulu, her iki kurumda, konuyla ilgili olarak uyarılmasını ve ihmal suçunu işleyen personele de idari ceza verilmesini kararlaştırdı.

BAŞBAKAN’A SUNULACAK

Kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan patlayıcı yüklü minibüsle ilgili olarak Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından başlatılan inceleme tamamlandı. Raporun bu hafta Başbakan Erdoğan’a sunularak, onaylanması bekleniyor. Rapor, Başbakan Erdoğan’ın onayının ardından işleme konulacak ve birer örneği de Gümrük Müsteşarlığı ile MKEK’e gönderilecek.

KAÇAKÇILIK SUÇU YOK

Başbakanlık Teftiş Kurulu müfettişleri, İsveç ‘ten yola çıkan patlayıcı yüklü minibüsün Ankara’ya kadar uzanan yolculuğunun tüm ayrıntılarını inceledi. Müfettişler, minibüsle ilgili olarak ‘kaçakçılık’ yapılıp yapılmadığını da mercek altına aldılar. Yapılan incelemelerde, patlayıcı yüklü minibüsün, silah kaçakçılığı ile ilgisinin olmadığı belirlendi.

UYARI CEZASI VERİLECEK

Aancak, minibüsün yolculuğu sırasında, Gümrük Müsteşarlığı’nın ve patlayıcıyı sahiplenen MKEK’in ağır ihmalinin bulunduğu tespit edildi. Müfettişler, patlayıcı yüklü minibüs skandalı ile ilgili olarak, hem Gümrük Müsteşarlığı’nın hem de MKEK’in uyarılmasına, olayda ihmali bulunan bürokratlara da idari ceza verilmesi yönünde görüş birliğine vardı.

Minibüs skandalı, 500 kilo PETN patlayıcı yüklü minibüsün Kapıkule’den giriş yapmasının ardından Bulgar gümrüğünün Ankara’ya haber vermesi üzerine patlamıştı. Olayın duyulması üzerine, MKEK patlayıcıların kendilerine ait olduğunu, Gümrük Müsteşarlığı da patlayıcı minibüsün kendilerinin gözetimi altında yolculuk yaptığını açıklamıştı. Minibüsle ilgili, kurumlardan gelen çelişkili açıklamalar nedeniyle Başbakan Tayyip Erdoğan, kendisine bağlı Başbakanlık Teftiş Kurulu’nu harekete geçirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious