Patrik Mutafyan tam not verdi

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan, Akdamar Kilisesi restorasyon çalışmasını çok beğendiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mutafyan burada Kartalkaya firma sahibi Cahit Zeydan'dan kilisenin restorasyonu hakkında bilgi aldı. Kiliseyi gezen Mutafyan, restorasyonun orijinaline uygun olup olmadığı konusunda incelemede bulundu.

Akdamar Kilisesi'nin iç ve dış mimari özellikleri yakından izleyen Ermeni Patriği Mutafyan, restorasyon çalışmalarını çok beğendiğini söyledi. Türkiye'de en iyi restorasyonlardan birinin bu kilisenin restorasyonu olduğunu belirten Mutafyan, "Restorasyonu çok beğendim. Çok güzel olmuş. Zaten bu restorasyonun yapılması çok iyi bir gelişmeydi. Bence Türkiyedeki en iyi restorasyonlardan biri budur. Ben bundan eminim. Ben kendi gözlerimle de gördükten sonra ve yerinde inceledikten sonra bundan tam olarak emin oldum. Cahit Bey ve bazı arkeologlarla daha önceleri görüşmelerimiz oldu. Netice olarak çok memnun oldum. İnşallah bu restorasyon kısa zamanda bittikten sonra her yıl Akdamar adı altında bir festival düzenlenir, bizlerde gelip katılırız" dedi.

Bir gazetecinin, "kilisenin restore edilmesinin Ermeni-Türk ilişkilerinde nasıl bir etki yapar?" sorusuna ise Mutafyan, "Bu soruyu iki ülkenin dışişleri bakanına sorsanız daha iyi olur. Ben, bir din adamıyım. Ben, Türkiye'deki Ermeni Patriği olarak Türkiye'deki her kilise benim ilgi alanıma girer. Bu kilisenin restore edilmesi beni ziyadesiyle memnun etmiştir" diye cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious