Patrikhane'de 'soykırım' krizi olmayacak

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Roma Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, yarın İstanbul Ermeni Patrikhanesi'nde yapacağı konuşmada “soykırım” sözcüğünü kullanmayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Vatikan kaynaklarından edinilen bilgilere göre 16. Benediktus, Ermeni Patriği 2. Mesrob'a hitaben yapacağı konuşmada, Ermeni halkının geçmişte yaşadığı acı ve sıkıntılara da değinecek. Ancak, 16. Benediktus konuşmasında, “soykırım” ya da Ermenice'deki “Medz Yeghern” (Büyük Kötülük) terimlerine yer vermeyecek.

16. Benediktus'un, Türk yetkililerin tepkisini üzerine çekmemek için bu 2 sözcüğü kullanmama kararı aldığı bildirildi. Papa'nın, 1915 olayları için sözkonusu ifadeler yerine, dolaylı bir üslup kullanmayı benimseyeceği belirtiliyor.
Papa 16. Benediktus, İstanbul Ermeni Patrikhanesi'nde Ermeni Patriği 2. Mesrob ile yarın buluşacak.

Buluşma sırasında Papa 6. Paul, Papa 2. Jean Paul ve Papa 16. Benediktus'un İstanbul Ermeni Patrikhanesi'ne yaptıkları ziyaretlerin anısı için hazırlanan bir kitabenin açılışı da yapılacak.

Ermenice ve Türkçe hazırlanan kitabe, 3 Papa'nın 1967, 1979 ve 2006'da İstanbul Ermeni Patrikhanesi'ni ziyaret ettiklerini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious