Patrikhanelerin iktidar kavgası bitiyor mu?

Patrikhanelerin iktidar kavgası bitiyor mu?.11441
  • Giriş : 05.07.2009 / 22:40:00

Yıllardır aralarında 'açık savaş' olan Fener - Moskova ilişkileri iki liderin verdiği 'barış' mesajlarıyla yumuşatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ortodoks aleminin en güçlü iki lideri Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Rus Patriği Kiril, İstanbul'da bir araya geldi. Yıllardır aralarında 'açık savaş' olan Fener - Moskova ilişkileri iki liderin verdiği 'barış' mesajlarıyla yumuşatıldı

Merhum Patrik Aleksi'nin yerine geçerek ocak ayında Rus Patriği olan Patrik Kirill, ilk yurtdışı gezisini İstanbul'a yaptı. Kiril, dün saat 14.00'da 8 aracın eşlik ettiği, Moskova Patrikhanesi bayraklı 06 CD 724 plakalı Mercedes marka bir otomobille Fener Rum Patrikhanesi'ne geldi.
Altı Rus, beş Türk görevlinin koruduğu Patrik Kirill'i, Patrikhane'nin kapısında çanlar eşliğinde Patrik Vekili Stefenos ve Patrikhane Başkatibi Elphidophoros ve Peder Nektarios karşıladı. Özel Fener Rum Lisesi öğrencileri Helena Bardakçı ve Hristo Talyaduro, Patriğe girişte çiçek sundu.

BİRLİK MESAJI VERDİ

Bartholomeos konuşmasının başında, 'Patrikhaneyi ve Ana Kilise'yi ziyaretiniz bizim için büyük sevinç ve derin duygular vesilesidir. Sizlerin aramızda bulunması kutsal Rus Kilisesi'nin birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajını getirmeniz manasına gelir' dedi. Bartholomeos, yaşanan dönemin manevi ve ahlaki zafiyetin yanı sıra tüm dünyayı sarsan iktisadi krizin insanlığı felakete sürüklediğini belirterek, şunları söyledi:
'Baskıcı ateizm mevzi kaybettiyse de gündelik hayat pratiğinde bencillik ve sefahat düşkünlüğü gün be gün artmakta. Kadınların, çocukların sömürülmesi, uyuşturucu trafiğindeki artış ile dinci ve milliyetçi fanatizmin yükselişi sonucunda, insanoğlunun onuru diz çöktürülerek aşağılanmaktadır. Bizler tarafından birlikte verilecek misal, müminlerimiz için müstesna bir kılavuz olacaktır. Tüm Ortodoks kiliselerinin liderleri 2008'de Fener'de bir araya geldikleri toplantıda, oybirliğiyle alınan kararlar ve hazırlanmakta olan Ortodoksluğun Büyük Konsili bizler için birlikte düşündüklerimizin hayata geçirme kararlılığımızın ispatıdır.'
Bartholomeos, Kirill'e, 'Sizler ülkenizin uzun ve karanlık gecesinde kilisenin zorluklarla sınandığı bir dönemde sabır, sebat ve mücadeleyle engin tecrübeler edindiniz' diyerek, Patriklik döneminde en içten duygularla yanında olduğunu söyledi.

ZİYARET BAŞLANGIÇ

Rus Patriği Kirill de ayakta yaptığı Rusça konuşmasında, 'Umarım bu ziyaret ilişkilerimizin yenilenmesinin başlangıcı olur' derken, Patrik Bartholomeos'un, 'Hepimiz tek bir kilisenin üyeleriyiz' mesajını paylaştığını söyledi. Kirill, ayrıca, Rus topraklarında Ortodoks geleneğinin gelişmesi ve Rus Kilisesi'nin tarihi gelişiminde Konstantinopol (Fener Rum Patrikhanesi) Kilisesi'nin rolünü önemsediklerini vurguladı. İkili yaklaşık yarım saat konuşmaların ardından yemeğe geçti. İki patrikhane arasında son yıllarda kriz yaratan en önemli iki konu, Moskova'nın Patrik Bartholomeos'un 1996 Şubat ayında kurduğu Estonya Kilisesi'ni kendi yetki bölgesinde bulunduğunu savunarak tanımaması ve Ukrayna Kilisesi'nin kime bağlı olacağı konusuydu.

BARTHOLOMEOS ÖPEREK KARŞILADI

Patrik Kirill ve beraberindeki heyet, Patrikhane bahçesindeki Aya Yorgi Kilisesi'ne geçti. Rus Patriği Kirill, gelişi şerefine yapılan Şükran Duası'nı yönetti. Yaklaşık 20 dakika süren ayinin ardından Kiril, kiliseden ayrılırken sağlı sollu sıralanmış ruhaniler ve cemaati selamladı ve elini öpmelerine izin verdi. Daha sonra Patrikhane ana binaya geçen Patrik Kirill'i, Patrik Bartholomeos, Taht Salonu'nda öperek karşıladı. Patrik Kirill yerine otururken, Bartholomeos ayakta Rumca karşılama konuşması yaptı.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*