'Patriot ile S-300' savaşı

  • Giriş : 08.03.2007 / 00:00:00

Türkiye'nin hava savunma sistemi ihalesinde 'Patriot ile S-300' savaşı yaşanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin açtığı hava savunma sistemleri ihalesine Rusya'nın, S-300 füzeleriyle katılacağı bildirildi.

Rus İnternet gazetesi ''Vzglad'', konuyla ilgili haberinde, Türkiye'nin açtığı ihalenin favorilerinin Amerikan ''Patriot'' ve Rus S-300 füzeleri olduğu kaydedildi.

Haberde, Rus uzmanların, Rusya'nın Türk hükümeti üzerinde çok büyük etkisi olan ABD ile rekabet şansının çok zor olduğunu söylediği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

''İhaleye katılım başvuruları 1 Mart'ta başladı. Başvuruda, füzelerin satış koşulları, mali hesaplamalar ve füze sistemlerinin teknik özelliklerinin bulunması zorunluluğu getirildi. Ankara, başvuruları inceledikten sonra füze üreticilerine somut taleplerini ileteceğini açıkladı. Yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki ihaleye son başvuru tarihi 1 Mayıs 2007. İhalenin başlıca favorileri ABD yapımı ''Patriot-2'' ve ''Patriot-3'' füzeleriyle Rus yapımı ''S-300'' füzeleri olacak.''

Rus ''S-300 üreticisi firmanın Türkiye'deki ihaleye katılımla ilgili şu ana kadar bir açıklama yapmadığı ifade edilen haberde, şirketin bu konudaki soruları Rus devlet silah şirketi Rosoboronexport'a yönlendirdiği kaydedildi.

Gazete, Rosoboronexport'un da konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındığını belirtti.

'Vzglad'' gazetesi kendi kaynaklarına dayanarak verdiği bilgide, Türkiye'nin Rus S-300 füzeleriyle uzun süredir ilgilendiğini, ancak Rusya'nın bu ihaleye katılıp katılmayacağının henüz belli olmadığını bildirdi.

Haberde S-300 füzelerine özellikle Ortadoğu'da olmak üzere çok sayıda ülkenin ilgi gösterdiği belirtilerek, üretici firmanın elinde çok sayıda sipariş bulunduğu ifade edildi.

Gazeteye açıklama yapan Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Stratejik Araştırmalar Bölümü Başkanı Aleksandır Savelyev, ihale sonucunun, füzelerin ekonomik veya teknik özelliklerine değil, Ankara'nın siyasi tercihine göre belirleneceğini ileri sürdü.

Uzmanların Rus S-300 füzelerinin Patriot füzelerinden daha etkili olduğunu belirttiğini söyleyen Savelyev, ''Ancak askeri işbirliği alanında her zaman siyaset başta gelmekte. Rusya'nın Türkiye'nin açtığı ihalede pek fazla şansı bulunmuyor'' dedi.

Birçok Türk generalin Patriotlar yerine S-300'leri tercih ettiğini savunan Savelyev, ''Türk generalleri daha iyi anlıyor. Onlar siyasetçi değiller ve onlar için önemli olan hangi sistemin daha etkili olduğudur'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious