Patron Köşk'e çık

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Vekiller, 'Köşk'e siz istemezseniz Gül çıkmalı' dediler

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erdoğan'la buluşan vekiller, 'Çankaya'ya çıkmazsanız tabana anlatamayız. Siz istemezseniz Gül çıkmalı. Üçüncü bir isim Meclis'ten geçmeyebilir' dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan'a cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda görüş aldığı ilk AKP'li milletvekili grubundan tam destek geldi. Milletvekilleri Erdoğan'a, "Köşk'e çıkmanızı şiddetle istiyoruz" mesajı verdi. AKP'li vekiller Erdoğan'ın aday olmaması durumunda Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı olması gerektiğini savunarak "Üçüncü isim olmaz. Başka isim aday olursa, Meclis'ten çıkmaz" dediler.
Daha önce cumhurbaşkanlığı konusunda AKP'li milletvekillerinin görüşlerini alacağını açıklayan temaslarına dün başladı. 26 kişilik ilk grup AKP milletvekiliyle önceki gün, sırayla görüşen Erdoğan'a, net bir şekilde "Çankaya'ya çıkmalısınız" mesajı geldi. Bazı milletvekillerinin Erdoğan'a "Köşk'e siz layıksınız. Köşk'e çıkmanızı şiddetle istiyoruz" dedikleri öğrenildi.
Erdoğan'a, aday olmaması halinde bunun kamuoyuna izah edilemeyeceğini anlatan milletvekilleri, ağırlıklı olarak şu mesajları verdiler: "Çankaya'ya sizin çıkmanız gerekir. Bu sizin hakkınızdır. Eğer çıkmazsanız, CHP bunu 'bastırdık, geri adım attırdık' diyerek kullanacak. Ne biz, ne de siz bunu kamuoyuna anlatamayız. Parti bundan zarar görür, seçimlerden de hasarlı çıkarız. Çankaya kapısından artık dönülmez. Çankaya size yakışır. Sizi köşkte görmek istiyoruz."

'Üçüncü isim olmaz'
Milletvekilleri, Erdoğan'ın adaylığında ısrar ettmekle birlikte Başbakan'ın köşke çıkmak istememesi halinde ikinci isim olarak Gül'ü önerdiler. Milletvekilleri, "Siz veya Gül dışında bir aday olursa, Meclis'te seçilmeme riski var. Üçüncü isme sıcak bakmıyoruz" görüşünü dile getirdiler.
Milletvekilleri, Erdoğan'ın Köşk'e çıkması halinde partinin bundan olumsuz etkilenebileceğine ilişkin değerlendirmeleri de eleştirek "Sizin çıkmanız, partide tam tersine olumlu bir etki bırakır. Sizin yerinize gelecek isim de belli" diyerek, Gül'ün parti genel başkanlığına sıcak baktıkları mesajını verdiler.
Bazı milletvekilleriyse, Erdoğan'a Köşk'e çıkması halinde bile hükümetle iletişimini koparmasına gerek olmadığını, Bakanlar Kurulu toplantılarına başkanlık edebileceğine" söyledi.
Milletvekillerini dinleyen Başbakan Erdoğan adaylık konusunda sinyal vermezken, milletvekiller "Birileri gerilim yaratmak istiyor diyince, sözü YÖK'ün önceki günkü çıkışına getirdi. YÖK'ü eleştiren Erdoğan, "Birileri bu ortamı germek istiyorlar. Sabrımızı zorluyorlar ama biz de insanız. Sabrımızı korumaya çalışıyoruz" dedi.
Toplantıda Adana milletvekili Zeynep Tekin Börü, Erdoğan'a "Aday olun, ancak çok yoruluyor, sunuz. Sağlığınıza dikkat edin" dedi. Erdoğan'sa "Beni emekliye mi ayıracaksın Zeynep hanım" diyerek espri yaptı.
Erdoğan, daha önce AKP il örgütlerinde yaptırdığı anketin bir benzerini milletvekillerine de uyguladı. Ankette, kimin Cumhurbaşkanı olarak görülmek istendiğine ilişkin ucu açık soruların yanı sıra, Devlet Bakanları Mehmet Aydın, Beşir Atalay, Mehmet Ali Şahin, Abdüllatif Şener, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Meclis ve Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan'ın ismi yer aldı.
Erdoğan milletvekilleri nin ardından dün Gül'le biraraya geldi.

'Baykal'la nasıl uzlaşayım?'
Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda sivil toplum kuruluşlarından da görüş alan ve bu kapsamda önceki gün Türk-İş Başkanı Salih Kılıç'ı kabul eden Erdoğan ilginç bir çıkış yaptı. Görüşmede Kılıç, cumhurbaşkanının uzlaşmayla seçilmesi gerektiğini söyleyince Erdoğan, şu karşılığı verdi: "Tamam, uzlaşma, bunu biz de istiyoruz. İyi de kime, neye göre uzlaşma. Birileri gerginlik yaratmak için çırpınıyor. Ama bize 'uzlaşın' deniyor. Ben, CHP ile Deniz Baykal'la nasıl uzlaşayım? Baykal'la neyi görüşeyim? Bunlar gerginlik politikası izliyorlar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious