Pazarcı eyleminde taraflar anlaştı

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Isparta'da, belediyenin Çarşamba Pazarı'nı Yeni Köy Garajı'nın bulunduğu bölgeye taşıma kararıyla istemesiyle başlayan pazarcı eylemi 10 gün sonra bitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çarşamba Pazarı'nda bir araya gelen belediye ve esnaf temsilcileri, ortak bir mutabakata vardı. Buna göre, Çarşamba Pazarı aynı yerde Salı Pazarı olarak, belediyenin ısrar ettiği Yeni Köy Garajı'na da yeni bir pazar kurulması kararlaştırıldı. Ayrıca toplantıda eylem yaptığı için ruhsatları iptal edilen pazarcılara da müjdeli haber çıktı. Belediye tüm pazarcılara yeni ruhsat vereceğini duyurdu. Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Aydemir ve Isparta Esnaf Odaları Birlik(ESOB) Başkan Yardımcısı Ahmet Tural, pazar konusunda bir açıklama yaptı.

Pazarcılarla belediye arasında bir sorun olmadığını öne süren Tural, konunun sadece iletişim kopukluğundan kaynaklandığını kaydetti. 10 gün boyunca pazarcıların eylem yapmasını ve belediyenin tavrını izlediklerini anlatan Tural, "Konu hakkında ESOB Başkanı Mehmet Aybatılı, belediye yetkilileri ve esnaf bir araya geldi. Her iki tarafta isteklerini ortaya koydu. Sonuçta Çarşamba Pazarı'nın eski yerinde salı günü yeniden kurulmasına, Yeni Köy Garajı'nın bulunduğu bölgeye ise yeni bir Çarşamba Pazarı'nın açılmasına karar verildi. Semt pazarlarında ise yeni düzenlemeler yapılacak. Pazarcılar odasının iptal ettiği pazarlar eskisi gibi kurulmaya devam edilecek." dedi.

Semt pazarlarının daha modern bir görünüme kavuşturulacağını duyuran Aydemir ise, buralarda daimi manavlar açılacağını söyledi. Pazarların belirlenecek kapalı alanlarda kurulacağını aktaran Aydemir, "Artık büyük şehirlerdeki gibi devamlı semt pazarları olacak. Buralarda manavlar dükkanlar açacak yani artık semt manavları kurulacak." diye konuştu.

Aydemir, ayrıca kendi adının kullanılmasıyla bazı esnafların dolandırıldığını belirterek resmi olmayan hiçbir evraksız işlem için mal verilmemesi uyarısı yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious