Pazarcıların 250 bini kayıtdışı

Pazarcıların 250 bini kayıtdışı.16016
  • Giriş : 21.12.2008 / 08:48:00

Türkiye genelinde 330 bin pazarcıdan 250 bininin kayıt dışı çalıştığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Genel Başkanı Mehmet Çakman, yaptığı açıklamada, "Belediyeler işgaliye için kayıt dışı çalışmalara göz yumuyorlar. Bir an önce bu kayıt dışılığın önüne geçilmeli" dedi.

Kamuya ait cadde ve sokaklarda pazar yeri kurarak kullandırma yetkisinin belediyelere ait olduğunu belirten Çakman, şunları kaydetti: "Belediyeler kamu kurumu niteliğindeki meslek odalarından faaliyet belgesi istemek zorunda. Ancak, çoğu belediye bu belgeyi istemeden ne olduğu belirsiz kişilere yer tahsisi yaparak, kayıtdışı çalışmalara göz yumuyor. Türkiye genelinde kamuya ait yerlerde 330 bin pazarcı tespit edildi. Bunların 250 bini her hangi bir odaya kayıtlı değil."

Kayıtlı pazarcının kayıtdışındaki pazarcılarla, büyük marketler ve alışveriş merkezleriyle rekabet etmek zorunda kaldığına işaret eden Çakman, şöyle dedi: "Başta Maliye Bakanlığı olmak üzere tüm belediyelerimizin bu kayıt dışının önüne geçmesi gerekiyor. Bu konuda Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a gereken tüm bilgi ve belgeleri sunduk. Ülkemizin en büyük sıkıntısı olan kayıt dışının kayıt altına alınmasını acilen istiyoruz. Bunun için resen Maliye'ye kayıtlarını yapalım. Haksız rekabet ortadan kalksın."

Sektörün aynı zamanda kendi içinde 500 bin işsizi barındırdığını ifade eden Çakman, "Gelin bu sektördeki herkesi kayıt altına alalım. Bu 500 bin kişiyi kayıt altına alarak sosyal güvencelerini sağlayalım" diye konuştu

Hürriyet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*