Pazarlamacı zihniyet!

  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan: "301. madde ile ilgili CHP'nin zihniyetinde pazarlamacılık var" dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin, 301. madde değişikliği ile dokunulmazlık konusunu bağdaştırmasına, "301. maddenin içeriği ile ilgili öneride CHP'nin zihniyetinde pazarlamacılık var.'' değerlendirmesini yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize'de gezi ve incelemelerde bulunuyor. Erdoğan, AK Parti Güneysu İlçe Teşkilatı Kadın Kolları tarafından düzenlenen kermesin açılışını yaptı. Belediye konferans salonundaki kermesin açılışını kadın kolları yöneticileriyle birlikte kesen Erdoğan, stantları dolaştı. Erdoğan, kermesten 610 YTL'ye pike takımı, masa örtüsü ve Rize bezi satın aldı. Erdoğan, çocukları severken, kendisine hediye edilen kemençeyi de çaldı. Rize bezi dokuyan yaşlı bir kadınla sohbet eden Erdoğan, yine çocuklara oyuncak dağıtmayı ihmal etmedi.

Öte yandan Güneysu Pazarköy karayolu üzerinde yapılacak olan ehliyet sınavı, Başbakan'ın konvoyunun geçmesinin beklenmesi nedeniyle bir buçuk saat geç başladı. Başbakan Erdoğan, olay yerinden geçerken sınava girecek vatandaşlara "Sınavda başarılar diliyorum, ramazan-ı şerifiniz mübarek olsun" dedi.

Başbakan Çaykent beldesinde girişte ise Karali Çay fabrikasını ziyaret etti. Erdoğan çıkışta gazetecilerin gündemle ilgili sorularını cevapladı.

301. MADDE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir gazetecinin, ''CHP'nin, TCK'nın 301. maddesi dokunulmazlıklarla birlikte gelirse değiştirmeye varız" sözlerini hatırlatması üzerine, ''301. maddenin içeriği ile ilgili öneride CHP'nin zihniyetinde pazarlamacılık var. Bu konular, üzerinde pazarlık yapılacak kadar sulandırılmış konular değildir. Bu konular ciddi konulardır. 301. içeriği ile ilgili bir mutabakat, somut öneri varsa bunun illa CHP'den gelmesi de şart değil. Bu konuda çeşitli sivil toplum örgütlerinden de bunları alabiliriz. Gerekirse biz iktidar olarak da gündeme getiririz. Dokunulmazlıkların kalkması konusunda biz Uzlaşma Komisyonunu oluşturalım dedik, gönderin ekiplerinizi beraber çalışsınlar gereği neyse bunu yapalım. Ama sadece siyasetçilere dokulmazlıkların kaldırılmasının ne getirip ne götüreceği konusunu biz daha önce açıkladık. Bu bir tuzaktır. Siyaset üzerinde bir oyundur. Biz bu oyuna asla müsaade etmeyiz.'' dedi.

MEMUR MAAŞ ZAMLARI

Başbakan Erdoğan, memur maaş zamları konusunda ise ''Önümüzdeki yılın hedef enflasyonunun üzerinde bir oranı bakanımız teklif etti. Ama bunu da yine karşı taraf kabul etmedi'' dedi.

Memurlara zam konusunda enflasyon bazlı bir teklif getirdiklerini kaydeden Erdoğan, "Geçen görüşmeden sonra enflasyon farkını ödeme kararını verdik. Onu ödüyoruz. Şimdi de önümüzdeki yılın hedef enflasyonunun üzerinde bir oranı bakanımız teklif etti. Ama bunu da yine karşı taraf kabul etmedi. Taraflar bunu kabul etmeyince Uzlaştırma Kurulu'na gitti. Onlar kendi tespitlerini teklif ettiler. Şimdi de Bakanlar Kurulu'na geliyor. Bakanlar Kurulu olarak bizler de pazartesi bunu görüşür ve karara bağlarız. Yine de burada daha önce de söylediğimiz gibi eğer enflasyon şu anda bizim Bakanlar Kurulu olarak vereceğimiz oranın üzerinde çıkacak olursa biz yine de onu ödemeye hazır olduğumuzu da ayrıca söyledik.'' şeklinde konuştu.

VAKIFLAR YASA TASARISI

Başbakan, Vakıflar Kanunu'na ilişkin CHP'nin Lozan Antlaşması'nın bazı hükümlerinin delindiği yönünde eleştirilerinin olduğu yönündeki bir soruya ise, ''Vakıflarla ilgili bir defa Lozan'ın delinmesi falan söz konusu değildir. Kaldı ki ben bir hafta önce özellikle AB üyesi ülkeler arasında vakıflar olarak burada mütekabiliyetlik aranması gereğini ifade ettim'' karşılığını verdi.

Erdoğan, ''Örneğin Ortodoks dünyasının yani Rum Ortodoksları'nın Türkiye'deki vakıflarla ilgili bir sıkıntıyı bizim şu anda çıkarmakta olduğumuz bu kanun gideriyorsa aynı şeyi Yunanistan'daki Müslüman Türklere ait olan vakıflar var. Bu vakıflarla ilgili olanların bunu gidermesi lazım. Bunlar giderilmediği takdirde bizim de burada olumlu bir adım atmamız gerekmez. Arkadaşlarımız aynen Yunan hukukunda bu konuyla ilgili olan maddenin bir benzerini şu anda bu vakıf yasasının içerisine koyuyorlar.'' dedi.

KKTC'DEKİ YENİ HÜKÜMET

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) gelişmeleri de değerlendirdi.

Kıbrıs'taki iktidar değişikliği ve Denktaş ailesinin, AK Parti'ye yönelik eleştirilerinin değerlendiren Erdoğan, şunları söyledi: ''Bu konuda dış ilişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcımız gerekli açıklamayı yaptı. Ben Sayın Rauf Denktaş ile ilgili herhangi bir şey söylemeyeceğim. Yaşına saygı gösteriyorum. Ama Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin Başbakanıyla ilgili, ekibiyle ilgili yakıştırmalarını hoş bulmuyorum. Defaatle içerde bazı sıkıntılara neden olabilecek açıklamaları yaptı. Bunları söylemeye devam edeceğini de zaten defaatle söylüyor. Bilerek de konuşuyor, bilmeyerek de. Bu konuda tartışmaların içerisine girmek istemiyoruz. Şu anda hükümetteki yeni gelişmelerle alakalı konu, bu, bunların kendi iç sorunu."

Hükümet olarak KKTC'ye Cumhuriyet tarihinde verilmemiş maddi ve manevi desteği verdiklerini vurgulayan Erdoğan, "Her zaman veriyoruz ve KKTC'ye dünyada bizim dönemimizde kazandırılan diplomatik itibar hiçbir dönem kazandırmamıştır. Bizim hükümetimiz bunu kazandırmıştır. Bakın Pakistan Cumhurbaşkanı kalkmıştır resmi olarak davet etmiştir. Bu ilktir. Diğer yandan gerek İslam dünyası, gerek İslam dünyası dışında çeşitli diplomatik, ticari, sınai bütün yatırımcılar Kuzey Kıbrıs'a gelmeye başlamıştır.'' ifadelerini kullandı.

KKTC ile ilgili atılan ve çok önemsediği diğer bir adımın, İslam Konferansı Örgütüne ''bir cemaat, topluluk'' sıfatıyla kabul edilirken, KKTC'nin şimdi Annan Planı'ndaki adıyla ''Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak gözlemci üye sıfatını'' kazandığını kaydeden Erdoğan, ''Bunlar bu dönemde yapılmış olan lobilerle, görüşmelerle elde edilmiş olan imkanlardır.'' ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious