Pazarlarda yaz ucuzluğu sevindirdi

Pazarlarda yaz ucuzluğu sevindirdi.16939
  • Giriş : 01.06.2009 / 18:58:00

Yaz ayları ile birlikte meyve ve sebze fiyatlarının ucuzlaması en fazla dar gelirliyi memnun ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, havaların ısınması ve kıyı kesimleri başta olmak üzere birçok bölgede tarımsal üretimin artması, pazarlara ucuzluk olarak yansıyor.

Meyve ve sebze fiyatları mayıs ayının ilk haftalarına göre önemli oranlarda düşüş gösterirken, bu duruma en fazla dar gelirli aileler seviniyor. Uygun hava şartları dolayısıyla ülkenin dört bir yanında üretimde beklenen bolluk dolayısıyla önümüzdeki günlerde fiyatların daha da düşeceği tahmin ediliyor.

Sebzede görülen ucuzlama sonucunda domatesin kilosu 65 kuruşa kadar inerken, fiyat ürünün kalitesine göre 2,5 TL'ye kadar çıkabiliyor. Salatalık fiyatları ise 1 ile 2 TL arasında farklılık gösteriyor.

Bu dönemde patlıcanın kilogram fiyatı 1,5 TL, kabağınki ise 1 TL'ye kadar düşerken, çarliston ve sivri biberin fiyatı 1 TL ve dolmalık biber ise 50 kuruşa kadar geriledi.

MEYVE FİYATLARI DA DÜŞTÜ

Yaz meyvelerinden olan kiraz, çilek, kayısı, erik, karpuz ve Malta eriğinde de fiyatlar mayıs ayının ilk haftasına göre düşüş gösterdi.

Kirazın kilosu 25 TL'den 4 TL'ye, kayısının 9 TL'den 2,5-5 TL'ye, Malta eriğinin 4-6 TL'den 1,5-2,5 TL'ye, eriğin 4-8 TL'den 2-4 TL'ye kadar inerken, fiyatlar karpuzda 1,5 TL'ye, çilekte ise 2 TL'ye düştü.

Pazarcılar, daha önce özellikle kirazı gramla sattıklarını belirterek, fiyatlar düştükçe kilogram bazında satışların arttığını söyledi. Pazarcılar, bu ayın sonuna doğru arzdaki artışa bağlı olarak sebze ve meyvede fiyatların daha da düşeceğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*