Pedal hakimiyeti için spor ayakkabı!

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Uzmanlar, sıcak havanın sürücülerde yorgunluğa, bitkinliğe ve dalgınlığa yol açtığını belirterek, sıcaklığın en çok hissedildiği 12.00-15.00 saatleri arasında trafiğe çıkılmamasını tavsiye etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa Emniyet Müdürlüğü Trafikten sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Ramazan Cengiz Derdiman, okulların kapanması ve havaların ısınmasıyla birlikte tatil yolculuklarının arttığını söyledi.

Yaz aylarında tatilcilerin trafik yoğunluğunu arttırdığı ifade eden Derdiman, "Sıcak hava sürücülerin ruhsal yapısını da olumsuz etkiliyor. Sıcak havayla birlikte dikkat kaybı ve konsantrasyon bozukluğu da ortaya çıkıyor. Bu tür tehlikeli durumlar kazalara sebep olan etkenlerin başında gelebiliyor. Sıcak hava, sürücülerde yorgunluğa bitkinliğe ve uykuya yol açıyor. Sıcaklığın en çok hissedildiği 12.00 15.00 saatleri arasında mümkün olduğu kadar trafiğe çıkmayın.`` dedi.

Sürücülerin seyir halindeyken rahat etmelerinin de önemli olduğuna temas eden Derdiman, "Bu sebeple keten giysiler ve hafif giyeceklerle direksiyon başına geçilmeli. Ayağın pedallara hakimiyetinde sıkıntı meydana getirmesi sebebiyle terlik yerine, ayağı kavrayan ve oldukça rahat tutan spor ayakkabılar tercih edilmeli. En fazla 2 saat ya da 180-190 kilometre aralıksız araç kullanılmalı, yolculuk sırasında mutlaka yarım saat dinlenilmelidir" diye konuştu.

Uzun yollarda sürücülerin sıcaklardan bunaldığı anlarda bölge trafik denetleme istasyonlarında istirahat edebileceklerini söyleyen Doç. Dr. Derdiman, herhangi bir dinlenme tesisini tercih etmeyen sürücülerimiz için bölge trafik denetleme istasyonlarının hazır hale getirildiğini belirtti.

Deriman; "Biz Bursa civarında 5 istasyonumuzda yorgun sürücülerimizin yatabileceği ortamlar hazırladık. Amacımız kaza oranlarını azaltmaktır. Bunun için de yorgun olan sürücüler için biz bölge istasyonlarımızı hazırladık. İstasyonlarımızda yatmak isteyen sürücüleri unutmadık. Çay-kalhve gibi ikramlarımız da olmaktadır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious