Pegasus 2007'de 15 milyon euro kar etti

Pegasus 2007'de 15 milyon euro kar etti  .10180
  • Giriş : 19.04.2008 / 18:09:00

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, şirket olarak 2007 yılında 15 milyon avro kar ettiklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bilkent Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği Operational Research Kulübü'nün düzenlediği 3. Genç Akademi toplantına katılan Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, liderlik konulu bir konferans verdi.

Konuşmasında Pegasus'la ilgili bilgeler de veren Sabancı, bedava uçuşlarla taşıdıkları yolcu sayısını artırdıklarını söyledi. Hafta sonları günlük cirolarının 1 milyon YTL arttığını belirten Sabancı, hava taşımacılık işine girdiklerinde sektörde bulundukları diğer firmalara karşı verdikleri hizmette bir farklılık yaratmaları gerektiğini düşündüklerini ve bazı uygulamaları ile bunu başardıklarını söyledi. Sabancı, bu uygulamalar sonucunda da özel sektör olarak hava taşımacılığında Türkiye'nin en büyük özel sektör hava yolu haline geldiklerini bildirdi.

Pegasus Havayollarına ait uçakların yüzde 91'inin zamanında havalandığını belirten Sabancı, 3 saatten fazla gecikme yaşanan seferlerde bilet iadesi aldıklarını ve bir bedava uçuş verdiklerini, 5 saatten fazla rötar olması halinde de bilet iadesi alıp iki bedava uçuş verdiklerini anlattı. ''Türkiye'de büyüyen tek havayolu var. O da Pegasus'' diyen Sabancı, her yıl karlarının yüzde 10'unu Pegasus'ta 3 yıldır çalışan personel arasında dağıttıklarını kaydetti. Sabancı, ''Bu sene 1,5 milyon avro dağıtıyoruz'' dedi.

Günde 80 ile 90 kez uçan bir havayolu şirketi olduklarını da belirten Sabancı, maliyetleri düşürmek için uçağın dışına reklam aldıklarını, aldıkları en pahalı reklamın ise 110 bin dolar olduğunu bildirdi. 2007 yılında 780 bin avro reklam geliri elde ettiklerini belirten Sabancı, filolarında bulanan uçakların yaş ortalamasının ise 7 yaşın altında olduğunu bildirdi.

Daha sonra toplantıya katılan öğrencilerin sorularını yanıtlayan Sabancı, sorular üzerine Sabancı Holding'den nasıl ayrıldığını ve hava taşımacılığı işine nasıl girdiğini de anlattı. Hava taşımacılığının babasının projesi olduğunu belirten Sabancı, holdingden ayrılma kararını da ilk babasıyla paylaştığını ve babasının da bu kararından ötürü kendisini desteklediğini anlattı.

Sabancı Holding'de teorinin başında olduğunu Pegasus'da ise icraatın başında olduğunu belirten Sabancı, bir kurumla bir şahsın pazarlık yapamayacağını çünkü kurumlarda asıl olanın kurumsal yapı olduğunu kaydetti

Para kazanmanın her şey olmadığını da belirten Sabancı, ''Doğru işler yaptığınızda para kazanıyorsunuz'' dedi. Sabancı konuşması sırasında bazı öğrencilere bedava uçuş hediye ederken, öğrencilere Londra'ya uçmaları tavsiyesinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious