Pegasus krize hazırlanıyor

Pegasus krize hazırlanıyor.11925
  • Giriş : 02.12.2008 / 00:00:00
  • Güncelleme : 01.12.2008 / 23:58:23

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, ekonomik krizin uçak biletini henüz vurmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, ekonomik krizin uçak biletini henüz vurmadığını ancak, 2009'un zor geçeğini, ciddi yönetilen kurumların ayakta kalabileceğini kaydetti.

Sabancı, henüz 3 yıllık olmalarına rağmen sivil havacılıkta önemli çalışmalar yaptıklarını, THY'nin köklü bir kuruluş olduğunu, onlarla yarışamayacaklarını ancak, özel hava yolları arasında yolcu kapasitesi olarak birinci konumda bulunduklarını bildirdi.

Dünyada yaşanan ekonomik krize değinen Sabancı, şu anda Türk Sivil Havacılığında faaliyet gösteren kuruluşların çok etkilenmediğini, meydanlar arasında taleplerin farklılık gösterdiğini söyledi.

Sabiha Gökçen Havaalanını “ana üs” seçtiklerini, günde ortalama 100 kadar yurt içi ve yurt dışına tarifeli seferleri bulunduğunu ifade eden Sabancı, “Şu anda mevcut 19 uçağımız var. Ekonomik krize rağmen 2015 yılına kadar 24 boeing siparişi gerçekleştirdik. Yurt içinde 16, yurt dışında 21 noktaya tarifeli seferlerimiz var. Güvenli, zamanında hareket eden ve sürekli ucuz bilet satan Pegasus Türkiye'de en çok tercih edilen kuruluş oldu. Geçen yıl 4,1 milyon yolcu taşıdık. Bu yıl hedefimiz 5 milyon. 3 yıl içinde yüzde 20 büyüme gösterdik. Bu tablo krize rağmen büyümeyi gösteriyor ancak, rehavete kapılmıyoruz” şeklinde konuştu.

Krizin, şimdilik uçak biletini vurmadığını ancak, eskiden fiyat sormayan firmaların, şimdi kriz nedeniyle ucuz bilet aradıklarını ifade eden Sabancı, “Avrupa'da 30 kadar özel hava yolu şirketi ya battı ya da evlilikler yaptı. Bu nedenle tedbirli davranıyoruz. 2009 yılı zor geçecek, ciddi yönetilen kurumlar ayakta kalabilecek” dedi.

“REKLAMCILIKTA MEDYAYA RAKİP OLDUK”

Pegasus'u büyütmek için sürekli arayışlar içinde olduklarını, bin çalışanı bulunduğunu, her yıl çalışanlara karın yüzde 10'unu ekstradan prim dağıttıklarını, bundan 765 kişinin yararlandığını, böylece çalışanların kurumun kuruşunu bile koruduklarını belirten Sabancı, diğer şirketlerin kendilerini taklit etmeye başladıklarını söyledi.

Geçen yıl uçakların dış cephesine 1 milyon dolar reklam aldıklarını, Türkiye'de kendileri dışında bunu yapan uçak şirketi bulunmadığını belirten Sabancı, şunları kaydetti:

“Örnek bir çalışma başlattık. Uçağın dışına dev reklamlar alıyoruz. Beko, Avea, Petrol Ofisi, Referans, Dedeman bunlardan bazıları. Reklamcılıkta medyaya rakip olduk. Önümüzdeki yıl 1,5 milyon dolar reklam geliri hedefliyoruz. Ayrıca HSBC ile ortak çıkardığımız Pegasus karta başvuran vatandaşlara ilk iç veya yurt dışı sefer biletini ücretsiz veriyoruz. Uygulama nedeniyle karta rekor başvuru yapılıyor.”

Bayram ve Yılbaşında fiyat düşürmeyi düşünmediklerini, fiyatlarının rakiplerine oranla sürekli ucuz olduğunu belirten Sabancı, geçen yıl 25 bin yolcuya yılbaşında Milli Piyango bileti sattıklarını, bu yıl 30 bin satmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*