Pegasus kültürüne uygun şirket arıyor

Pegasus  kültürüne uygun şirket arıyor.11925
  • Giriş : 25.02.2008 / 08:54:00
  • Güncelleme : 26.02.2008 / 09:00:03

Ali Sabancı, hızlı büyümek istediklerini belirterek, “Pazarda eğer bize, kültürümüze uyan havayolları olursa tabii ki ona bakmaya devam edeceğiz” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, HSBC Advantage ile Pegasus’un birlikte oluşturduğu Pegasus Kart’ın tanıtıldığı basın toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Onur Air ile neden anlaşamadıklarına ilişkin sorular üzerine Sabancı, “Onu park ettik, uykuya yatırdık. Ticari sebeplerden dolayı. Biz, çok medeni bir şekilde anlaşamadığımızda anlaştık” diye konuştu.

Başka ortaklık görüşmeleri yapıp yapmadıklarına ilişkin de Sabancı, “Hızlı büyümek istiyoruz. Pazarda eğer bize, kültürümüze uyan havayolları olursa tabii ki ona bakmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Görüşmelerin kiminle ve ne şekilde yapıldığı sorusuna da Sabancı, “Şu anda isim vermek uygun olmaz. Satın alma, kendi bünyemize absorbe etmek şeklinde” karşılığını verdi. Sabancı, “Atlasjet sizin için bir seçenek olabilir mi?” sorusuna ise, “Hayır olamaz” yanıtını verdi.

’2007’DE CİRODA YÜZDE 44 BÜYÜDÜK’
2007 rakamlarına ilişkin de Sabancı, taşıdıkları kişileri yolcu değil misafir olarak nitelediklerini ifade ederek, 2007 yılında 4.1 milyon misafir taşıdıklarını, bunun yaklaşık 3 milyonunun hem yurtiçi hem yurtdışında tarifeli hatlarda gerçekleştiğini bildirdi. Sabancı, “Dolayısıyla 2007 yılında Türkiye’nin ikinci büyük tarifeli hava yolu olduk, THY’den sonra” diye konuştu.

Ali Sabancı, dünyada uçak kıtlığı yaşandığına dikkati çekerek, ‘Fabrikayı çok hızlı büyütemiyorsunuz. Bizim fabrikamız da uçak. Uçağı büyütsen, stok problemi ortaya çıkıyor. Dolayısıyla 2008 biraz heyecanlı geçiyor. Ben çift haneli bir net kar yapacağız demiştim, onu başardık. Mart sonu bu bilinmeye başlar. Çünkü Pegasus aile fertleri, bundan yüzde 10 pay alacaklar” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz yıl ciroda yüzde 44 büyüyerek 300 milyon Euro’nun biraz altında rakam elde ettiklerini belirten Sabancı, 2008’de ise yolcu sayısında yüzde 8 büyüme beklediklerini, ciroda da yüzde 22 büyüme öngördüklerini bildirdi.

ANTİKA: HEDEF 5 YILDA 500 BİN KİŞİYE ULAŞMAK
HSBC Bank Türkiye CEO’su Piraye Antika da, Pegasus Kart ile 5 yıl içinde 500 bin müşteriye ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi. Antika, kartı alan müşterilere başlangıçta hediye olarak 20 YTL’lik uçuş mili verileceğini söyledi.

HSBC Genel Müdür Yardımcısı Demet Cimilli ise, Pegasus Karttan tüm üye ve üye olmayan işyerlerinde faydalanılabileceğini belirterek, nakit puana ilave olarak kazanılan uçuş puanlarının herhangi bir sınırlama olmadan kullanılabileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious