Pegasus'un ucuz bilet oyunu rezaleti

Pegasus'un ucuz bilet oyunu rezaleti.11925
  • Giriş : 27.11.2008 / 08:28:00
  • Güncelleme : 27.11.2008 / 08:28:41

Ucuz bilet kampanyaları ile gündemde olan Pegasus, aylar önce billetlerini sattığı uçuşu biranda iptal etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sivil havacılık sektörüne hızlı bir giriş yapan Pegasus Havayolları, yaptığı agresif kimi kampanyaları ile öne çıkıyor. 2005 Ocak ayında Esas Holding'in aldığı Pegasus Havayolları, şimdilerde Erzurum'a yaptığı uçuşları iptali ile gündemde.

Pegasus Havayollarından aylar önce bilet alan çok sayıda kişi, Erzurum -İstanbul seferlerinin 7 Aralık'tan itibaren iptal edildiği açıklaması ile şoka uğradı.

Bu yıl Ağustos ayında Pegasus'un internet sitesinde İstanbul'a uçmak üzere iki kişilik gidiş-dönüş bileti alan Sinan Yıldırm adlı yurttaş, dün Pegasus'tan gelen kötü haberle sarsıldı. Yıldırım'ın anlatımına göre, Pegasus'tan kendisine verilen bilgide, 7 Aralıktan itibaren İstanbul-Erzurum arası uçuşların iptal edildiği bilgisi verildi.

Hem uçuş iptali , hem parada kesintisi

Duruma tepki gösteren Yıldırım yaşadıklarına ilişkin şu bilgileri verdi: "Ağustos ayında iki kişilik gidiş dönüş bileti aldım. Aldığım bilete göre 22 Ocak (2009)'da Erzurum'dan çıkıp, 6 Şubatt'ta Erzurum'a dönmek üzere bilet satın aldım. İki kişilik gidiş-dönüş bileti için 240 YTL bilet ücreti 10 YTL'de sigorta ücreti olmak üzere 250 YTL ödeme yaptım. Bu paralar kredi kartımdan kesildi. Ancak dün Pegasus'tan aradılar ve 7 Aralık'tan itibaren Erzurum-İstanbul seferlerinin kaldırıldığını ve ya, paramı iade edebileceklerini, ya da beni en yakın bir yerden (Ankara-Trabzon-Diyarbakır) alabileceklerini söylediler. Başka bir yerden alma tekliflerini kabul etmeyince paramı iade edeceklerini aktardılar. Ancak ben 250 YTL ödemiş olmama rağmen bana 120'şer YTL'den 240 YTL ödeyeceklerini söylediler. 10 YTL'lik farkı sorduğumda, 10 YTL'nin sigorta şirketine geçtiğini söylediler. Bu kez sigorta şirketini aradım, onlar da kaza ve ölüm hali dışındaki uçuş iptallerinde alınan sigorta bedelini iade etmediklerini söylediler. Ancak burada benim muhatabım sigorta şirketi değil tabi, ben Pegasus'un internet sitesinde biletimi aldım ve paramı da onların vermesi gerekir. 10 YTL büyük bir rakam değil ama, yüzlerce insanın başına gelen bir durum bu..." şeklinde bilgi aktardı.

Sinan Yıldırım'a ait bilet bilgilerinin yer aldığı elektronik bilet:

Bilet Detayları
Uçuş Tarihi Kalkış Varış Kalkış Saati Kalkış Havaalanı
22/01/2009 ERZ   ESB       13:30        ERZURUM
22/01/2009 ESB   SAW     15:15        ESENBOĞA
06/02/2009 SAW ESB       10:25        SABİHA GÖKÇEN
06/02/2009 ESB   ERZ       11:45        ESENBOĞA

Yolcu Bilgileri
MELEK YILDIRIM F
ŞEVVAL YILDIRIM C

Bu arada, Sinan Yıldırım'ın yaşadığı sorunu yaşayan insanların yazdıkları şikayetlerle Pegasus'un söz konusu uygulamasını protesto ettikleri görüldü.

Şikayetvar.com adlı siteye şikayetlerini yazan mağdurlar şunları dile getirdi:

PEGASUS HAVA YOLLARI Aylar Önce Aldığım Biletin Uçak Seferini İptal Etti sevketarslan [25 Kasım 2008, 09:00]

4 Eylül 2008 tarihinde gidiş 3 Aralık 2008, dönüş 17 Aralık 2008 tarihli Erzurum-Ankara 3 kişilik bilet aldım. Aradan iki buçuk ay geçtikten sonra firma beni aradı ve dönüş uçağının seferden kaldırıldığını söyledi. Ben de peki beni hangi uçağa vereceksiniz dedim onlar da sadece para iadesi yapacaklarını ve başka bir uçağa veremeyeceklerini söylediler.

Aradan 2, 5 ay geçmiş ve ben biletin parasını 2, 5 ay önce ödemişim kaldı ki o tarihte Thy'de promosyonlu bilet vardı. Şimdi nerden bulacağım ben aynı fiyata bileti? Bu nasıl bir ticaret ahlakı bunların yaptığını minübüscüler bile yapmaz. Siz kime sorup da biletini sattığınız uçağın seferini iptal ettiniz.

Bunları denetleyen bir kurum yok mu? Ha bir de sigorta yapmışım farkında olmadan onları aradım dedim ki bakın sigorta poliçenizde seyahat iptalinde ödenecek bir tutar var uçak firması seyahati iptal ediyor bu bedeli istiyorum dedim. Onalar da seyahat iptali o değil siz iptal ederseniz veririz o parayı diyorlar. Resmen benle dalga geçiyorlar hem uçak firması hem sigorta. **

PEGASUS HAVA YOLLARI'nda Sefer İptali Mağduriyeti nazyet95 [24 Kasım 2008, 09:00]

06.08.2008 tarihinde internetten, 05.12.2008 tarihli Erzurum-Ankara ve 14.12.2008 tarihli Ankara-Erzurum uçuşları için elektronik bileti satın aldım. Ancak, bir telefon görüşmesi ile tarafıma 14.12.2008 tarihli Ankara-Erzurum uçuşunun iptal edildiği bildirilmiş ve gerekirse ücretin iade edilebileceği söylenmiştir.

Daha sonra müteaddit defalar Pegasus Hava Yolları'nın web sayfasından gönderdiğim elektronik mesajlar ile iptal edilen 14.12.2008 tarihli Ankara-Erzurum uçuşu için aynı gün (14.12.2008 tarihli) alternatif bir havayolu ile Ankara-Erzurum ulaşım bileti sağlanmasını önemle talep etmiştim.

Talebimin kabul edilmemesi durumunda bunun gerekçeleri ile uçuşun iptal gerekçesini ve böyle bir tasarruf için dayanılan hukuki mevzuatın tarafıma yazılı olarak bildirmesini yine aynı önemle rica etmiştim.

Ancak, cevap olarak aldığım elektronik mesajda ise talebimin ve ricamın kabulü hususunda açık bir bilgiye yer verilmemiştir. Bunun için açık bir şekilde bir kez daha hem faks ve hem de elektronik mesaj yolu ile talep ve sorularımı yinelesem de herhangi bir yanıt alamadım. Konu ile ilgili bir önemli gelişme ise şudur:

05.12.2008 tarihli Erzurum-Ankara ve 14.12.2008 tarihli Ankara-Erzurum uçuşları için toplam 120 YTL ödemiş bulunuyorum. telefonda tarafıma, iptal edilen uçuş için 60 YTL iade edileceği söylenmiştir.

Oysa, biletin satın alındığı 06.08.2008 tarihi itibarıyla vergiler hariç, 05.12.2008 tarihli Erzurum-Ankara uçuş bedeli 11 YTL, 14.12.2008 tarihli Ankara-Erzurum uçuş bedeli ise 19 YTL'dir. Dolayısıyla, ödemesi gereken iade ücreti en basit hesapla yasal faizi hariç 60 YTL'nin üzerinde, diğer bir deyişle 68 YTL'dir.

Eğer ilgili taşımacılık firması, kesinkes ücret idesinden başka seçenek sunmuyor ise, iade ücretinin doğru hesaplanıp yasal faizi ile birlikte tam ve kesintisiz olarak biletin satın alındığı kredi kartı hesabına aktarılmasını talep ediyorum.

Bu konuyu da firmaya iletmeme rağmen herhangi bir yanıt alamadım.
Bilgilerinize sunuyorum.

PEGASUS HAVAYOLLARI Haksız Kazanç Mı Sağlıyor? dilruba30 [08 Kasım 2008, 09:00]

12-19 Kasım 2008 tarihleri arasında Erzurum- İstanbul için Eylül ayında, gidiş dönüş bilet aldım. 28 Ekim 2008 tarihinde firma tarafından arandım ve uçuşların iptal edildiğini ödediğim ücretin en geç 7 gün içerisinde kredi kartıma iade edileceği söylendi.

9 gün oldu ses seda yok. Normal koşullarda manuel olarak hemen iade yapılabilir. Defalarca aramama rağmen iade yapılmadı. İnternetten baktığımda 12 Kasım seferinde iptal yoktu. Bana göre sebep promosyonlu bilet almamız. Tam tamına 3 aydır benim param kullanılıyor. Birisi gerçekten bu gidişe dur demeli.

PEGASUS HAVAYOLLARI Üç Aydır Paramı Kullanıyor dilruba30 [07 Kasım 2008, 09:00]

12-19 Kasım 2008 tarihleri arasında Erzurum- İstanbul için Eylül ayında, gidiş dönüş bilet aldım. 28 Ekim 2008 tarihinde firma tarafından arandım ve uçuşların iptal edildiğini ödediğim ücretin en geç 7 gün içerisinde kredi kartıma iade edileceği söylendi. 9 gün oldu ses seda yok.

Normal koşullarda manuel olarak hemen iade yapılabilir. Defalarca aramama rağmen iade yapılmadı. İnternetten baktığımda 12 Kasım seferinde iptal yoktu. Bana göre sebep promosyonlu bilet almamız. Tam tamına 3 aydır benim param kullanılıyor. Birisi gerçekten bu gidişe dur demeli.**

PEGASUS Hem Seferi Kaldırıyor Hem de Para İadesine Yanaşmıyor byram2005 [04 Kasım 2008, 09:00]

Ben yaz tatilinde Pegasus Hava Yolları'ndan iki kişilik Ankara Erzurum arası bilet aldım. Çeşitli sebeplerden dolayı biletimi iptal ettirmek zorunda kaldım ve üzerine yaklaşık 150 YTL daha ödeyerek açık bilete çevirttirdim.

Açık biletimin son kullanma tarihi Ağustos 2009'a kadar. Pegasus Aralık 14 'ten sonra Ankara Erzurum arası seferlerini kaldırıyor. Ben de en erken Ocak 2009 'da Ankara'ya gidebilirim. Dolayısıyla Pegasus müşteri hizmetlerini arayarak durumu izah ettim.

Bana ücret iadesini yapamayacaklarını, başka bir ile bilet alabileceğim söylendi. Ben başka bir ile gidip de ne yapacağım? Böyle bir rezalet görülmemiştir?^^

PEGASUS Seferi İptal Etti iliyak [03 Kasım 2008, 09:00]

02.09.2008 tarihinde Şubat 2009 için Erzurum'a gidiş dönüş bilet aldım. Firma biletlerin ücretini o gün peşin olarak kredi kartımdan çekti. Ekim ayı içinde bileti kontrol etmek için sisteme girdiğimde bilet aldığım günlerdeki seferlerin iptal edildiğini gördüm. Ben girip görmesem firmadan bir haber veren olmayacak. Durumu e-mail yoluyla sorduğumda firmalarını arayıp ayrıntılı bilgi alabileceğimi söylediler.

Uzun uğraşlar sonucu kendilerinin araması gerektiğine ikna ettiğim şirket yetkililerine bilet ücretinin kredi kartıma iade edilmesini istediğimi söyledim ama biletleme ücretinin kesileceğini söylediler. Seferi onlar iptal ettiler cezasını ben çekiyorum hem aradaki bir aydan fazla sürenin faizini de ödeyemeyeceklerini ifade ettiler.

İnsanlara bileti satıp bedelini peşin olarak alıyorlar parayı bir-iki ay boyunca kullanıyorlar ve kafalarına göre seferleri iptal edip aldıkları parayı eksik bir şekilde geri ödüyorlar. Biri bunlara dur desin lütfen.

PEGASUS HAVAYOLLARI'nda Bilgi Verilmeden Uçuşum İptal Edildi sarlman [28 Ekim 2008, 09:00]

Vatani görevim için Erzurum'da bulunmaktayım. 18 Ocak'ta terhis olacağım. Bu nedenle 29 Eylül tarihinde Pegasus Havayolları'ndan Erzurum-İstanbul uçak biletini internetten satın aldım.

Fakat 20 Ekim tarihinde tesadüfen, ilgili firmanın Erzurum uçuşlarını tamamen iptal ettiğini öğrendim. Müşteri hizmetlerini bilgi almak için aradığımda çalışanlar bu bilgiyi ilk defa benden duyduklarını ve uygulamanın doğru olduğunu teyit ettiler.

Askerlik göreviyle şehir dışında bulunduğum için yakınlarım bana bu bilgiyi vermemiş olsalar terhis olduktan sonra Erzurum'da, -45 de mahsur kalacaktım. Firmanın bu ilgisizliği ve bilgisizliği Pegasus'a olan güvenimi sarstı.

73 YTL'ye satın aldığım biletin 70 YTL'sini bana iade etmeleri ise ayrı bir sorun. Firmanın müşterilerine haber vermeksizin aldığı operasyon kaynaklı bir karardan az da olsa maddi kayıp yaşamamı anlayabilmiş değilim.

Konuya ilişkin Pegasus'tan Rotahaber'a yapılan açıklamada ise şu hususlara dikkat çekildi:

"Erzurum seferlerinde hedeflenen performans yakalanamadığı ve operasyonel maliyetler yüksek kaldığı için 8 Aralık 2008 itibariyle ilgili seferlerimiz iptal edilmiştir. Sefer iptali ile tüm misafirlerimiz aranmakta ve ücretleri kendilerine iade edilmektedir. Seyahat sigorta primleri de AIG sigorta firması tarafından ilgili misafirlerimize iade edilmektedir”.

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*