'Peker silahlı örgüt lideri'

  • Giriş : 08.03.2007 / 00:00:00

Sedat Peker'in de aralarında bulunduğu 59 kişinin yargılandığı davanın gerekçeli kararında, Peker'in 'silahlı suç örgütünün' lideri olduğu vurgulandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sedat Peker ile 2 ağabeyinin aralarında bulunduğu 59 sanığın çeşitli hapis cezalarına çarptırıldığı davanın gerekçeli kararında, Peker'in "silahlı bir suç örgütünün" lideri olduğu vurgulandı. Savcı Selim Berna Altay ise mütalaasında Peker hakkında "silahsız örgütlere ilişkin" ceza maddelerinin uygulanmasını talep etmişti.

Kelebek operasyonu davasının görüldüğü İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, 11 Ekim 2004'te tutuklanan Peker'i 30 Ocak 2007'de 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırmıştı.

Mahkeme heyetinin 162 sayfalık kararında, 108 sanık hakkındaki iddialar ve savunmalarına geniş yer verildi. 2001 ve öncesinde bazı suçlara karıştığı, birkaç kez cezaevine girip çıktığı belirtilen Peker'in, suçların medyaya yansımasından sonra çevresine adam toplamaya başlayarak grup oluşturduğu kaydedildi.

Arif Kandemir'in kaçırılıp alıkonulmasının örgütsel güç gösterisi olduğunun da vurgulandığı kararda, "Peker liderliğindeki suç örgütünün, araç gereç ve üye sayısı bakımından suç işlemeye elverişli, hiyerarşik bir yapı içinde sürekli işbirliğini öngördüğü, yasalarda suç sayılan fiilleri işlemek amacıyla oluşturulduğu anlaşılmıştır" denildi.

Örgüt üyelerinde birden fazla ruhsatsız silahın ele geçirildiği vurgulandığı kararda, "Örgütün silahlı suç örgütü olarak kabulünde zorunluluk bulunduğu sonucuna varılmıştır" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious