Pekin Garı'nın sıradışı enerji sistemi

Pekin Garı'nın sıradışı enerji sistemi.19354
  • Giriş : 29.02.2008 / 22:57:00

Çin'in başkenti Pekin'de olimpiyatların yapılacağı Ağustos ayında hizmete girecek olan Asya'nın en büyük tren garında elektrik için güneş enerjisi kullanılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pekin'deki ünlü tarihi yerlerden biri olan Cennet Tapınağı'nın kuş bakışı görünümünde inşa edilen Asya'nın en büyük tren garının kapladığı alan 500 bin metrekare olacak ve elektriğini tamamen güneş enerjisinden sağlayacak.

Güneş enerjisi, garın ana binasının çatısına alanı 6 bin 700 metrekare büyüklüğünde toplam 4 bin 176 adet güneş enerjisi depolayan bataryalardan elde edilecek. İki kat yukarıda üç kat aşağıda olacak şekilde toplam beş katlı gardan iki ayrı metro hattı da geçecek.

Bu yeni gar aynı zamanda Pekin-Şanghay Hızlı Tren Hattının da başladığı yer olacak. Elden bilet satışının haricinde gar içerisinde konulacak 36 makineden de otomatik bilet alınabilecek.

Buna ek olarak, yeni gar kanalizasyon sularını da değerlendirecek. Kanalizasyon suları kışın yüzeyden soğuk, kışın ise sıcak olduğu için istasyonun yaz ve kış aylarında ısıtılması ve soğutulmasında kullanılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious