Pekin olimpiyat inşaatlarında skandal

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Çin'de son yıllarda yolsuzluk ve rüşvet skandalları artıyor. Bunlara bir yenisi daha eklendi. 2008 Pekin olimpiyat inşaatlarında rüşvet skandallarına bir başka Çinli yetkili daha karıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Pekin'de düzenlenen basın toplantısında yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını cevaplayan olimpiyat inşaatlarının Başmühendisi Wu Jingjun, rüşvetten dolayı görevine son verilen Pekin Vali yardımcısı Liu Zhihua'nın yardımcısı Jin Yan'ın da soruşturma kapsamında olduğunu söyledi. Olimpiyat inşaatlarından sorumlu Liu Zhihua, olimpiyatlar için Pekin'in altyapısını 40 milyar dolarlık harcamayla geliştirmişti. Liu, haziran ayında rüşvet suçlamasından dolayı görevine son verilmişti.

Wu Jingjun, konuşmasında söz konusu rüşvet hadisesinin Liu'nun şahsi bir meselesi olduğunu ve bunun olimpiyatlar ile hiç bir ilgisinin olmadığını belirtti. Wu, Liu'nun olayı ışığında daha dikkatli olacaklarını ve saydam bir olimpiyata sahip olduklarını dile getirdi. Çin'in yeni yüzünü 2008'de dünyaya göstermesi açısından Pekin yönetiminin büyük önem verdiği olimpiyatlardaki rüşvet olayıyla ilgili sorulan sorular ve cevapları olimpiyatların resmi internet sayfası ''www.beijing2008.com'' da ''hassas bir konu olduğu için'' yer almadı. Çin, son bir kaç yıl içinde rüşvet suçu işleyen 50 bin yetkiliyi 2005'in sonuna kadar cezalandırmıştı.

-26 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR-

Wu konuşmasında, olimpiyat inşaatlarında 26 bin kişinin çalıştığını ve şu ana kadar ciddi yaralanma yada ölüm olayına rastlanılmadığını söyledi. Olimpiyat inşaatlarının 2007'nin sonuna kadar bitirileceğini açılayan yetkililer, projelerin hayata geçirilmesinde şu ana kadar maddi bir sorun olmadığını ifade etti. Basın toplantısının ardından yerli ve yabancı gazetecilere, çalışmaları yerinde göstermek amacıyla Pekin'deki olimpiyat stadı ile yüzme havuzu inşaatları gezdirildi.

8 Ağustos 2008'de başlayacak olimpiyatlar için yapılan olimpiyat tesisleri ve ilgili projelerin sayısı 45'i buldu. Bunların 25'ini müsabakaları yapılacağı yerler, 15'ini antrenmanların yapılacağı alanlar, 5'ini ise olimpiyatla ilgili projeler oluşturuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious