Pekin'de hayal kırıklığı yaşadık

Pekin'de hayal kırıklığı yaşadık.6589
  • Giriş : 20.08.2008 / 00:21:00

Pekin'de işler ters gitti. Olimpiyatlardaki madalya depomuz halter ve ata sporumuz güreşte birer madalya alabildik.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2004'te altın madalya kazanan Nurcan Taylan ve Taner Sağır halterde sıfır çekti. Altın beklenen Şeref Eroğlu güreşte çok erken veda etti. 2004 Atina'da atletizmde bronz madalyayı boynuna takan Eşref Apak elemeleri geçemedi.

Yetkililerin açıkladığı 15 madalya hedefi bir yana, 2004 Atina'da kazanılan 10 madalyaya (3 altın, 3 gümüş, 4 bronz) yaklaşılamadı bile. ABD'li yüzücü Michael Phelps tek başına 6 Dünya Rekoru ve 1 Olimpiyat Rekoru kırarken, ülkesine 8 altın madalya kazandırdı. Türkiye ise 2008 Pekin Olimpiyatları'nda şu ana kadar toplamda sadece 3 madalya kazandı. Elvan Abeylegesse (atletizm-gümüş), Sibel Özkan (halter-gümüş) ve Nazmi Avluca (güreş-bronz) yüzümüzü güldürdü. Boksta yarı finale çıkan Yakup Kılıç bronz madalyayı garantiledi. Atletizm 5 bin metre finalinde koşacak Elvan Abeylegesse ve Alemitu Bekele'nin her ikisinin de podyuma çıkması halinde madalya sayımız 6 olacak.

Pekin'de yaşanan hayal kırıklığı gösterdi ki, Olimpiyat Oyunları bizim için 4 yılda bir hatırlanan bir organizasyondan ibaret. Dünyanın gözünü çevirdiği 29. Yaz Olimpiyat Oyunları, 24 Ağustos Pazar günü sona erecek ve Türkiye şu anda madalya sırlamasında 47'inci sırada. Lider durumdaki ev sahibi Çin'in 74, ABD'nin ise toplamda 77 madalyası bulunuyor.

Süper Lig başlıyor, birkaç gün sonra spor gündemi yine futbolla dolacak. Büyük ihtimalle Pekin'de yaşanan başarısızlık unutulup arka plana atılacak. 4 yıl önce olduğu gibi çözüm yolu bulunamayacak. Reçete belli olsa da, adres kısmı boş kalacak. Sizce bu hayal kırıklığının faturası kime kesilmeli? Bu noktaya gelinene kadar nerede, kimler ne gibi hatalar yaptı? Hep aynı isimlerin peşinden giden federasyonlar mı, iyi hazırlanamayan sporcular mı, sakatlıkların önüne geçemeyen sağlık ekibi mi suçlu?

HT SPOR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*